| maya145 a întrebat:

Am inceput de curand anime-ul naruto shippuden si am o intrebare: am citit undeva ca Itachi in realitate a dorit sa protejeze pe toti, adica, consilierii din Konoha au crezut ca atacul lui Kyuubi a fost cauzat de Madara sau un Uchiha, unicii ce ar putea controla asa demon, si dorind sa evite o asemenea catastrofa pe viitor i-au ordinat lui Itachi sa-si asasineze clanul, stiind ca Itachi era un ninja foarte fidel Satului Ascuns între Frunze, si fiind unul ce a trecut prin razboi, avea o logica asemuita unui Kage la varsta de doar 7 ani.Deci, Itachi a acceptat misiunea, doar cu o conditie, sa-l lase in viata pe Sasuke,dar acesta sa nu stie ca de fapt la salvat,a vrut sa-l urasca si sa-l dispretuiasca,ca apoi sa vina sa-l razbune, pentru a deveni un erou. Danzou nu era de acord cu faptul de a-l lasa pe Sasuke viu, dar Itachi a amenintat ca va distruge tot satul in caz ca cineva il va atinge.
As vrea sa stiu daca asta e adevarat. dau funda
(sunt o prietena a proprietarei contului)

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Clanul Uchiha planuia o lovitura de stat, asa ca Hiruzen i-a dat o misiune, cea de a-si anihila intreg clanul si sa se infiltreze ca spion in Akatsuki.
Iar Itachi a acceptat cu o singura conditie, ca Sasuke sa fie in viata.

Deci in mare parte ceea ce ai citit este adevarat.

Asa ca urmareste in continuare anime-ul. big grin
Vizionare placuta!

| maya145 explică (pentru ryuu):

Multumesc ca m-ai lamurit! Mai am o intrebare: satenii stiau ca Minato e tatal lui Naruto? Si daca stiau de ce i-au ascuns asta?

| ryuu a răspuns (pentru maya145):

Nu stiu raspunsul, nu s-a adus in discutie acest subiect. Dar pot sa presupun ca marea parte a populatiei nu stia, in afara de conducatori si serviciile secrete atat ANBU cat si ROOT.