| ALGator a întrebat:

"Anul trecut la Marienbad" - impresii, pareri?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Asta inseamna sa te nasti in secolul 21, se pare!
Desi stiu ca avem cinefili pasionati, ma uimeste lipsa de comentarii la intrebarea ta... Poate ca erau in vacanta!
Eu filmul asta l-am vazut de cateva ori si poate ca a fost cea mai buna lectie de educare a rabdarii si de introspectie personala.
Oricum e prima si unica data cand am vazut o femeie implicandu-se in jocul seductiei, joc bazat pe amintiri inexistente, imaginare.Sugerate?
Totul e incert si totul e posibil, fara sa poti fi nici o clipa sigur de nimic.Atmosfera de mister,de hipnoza, de dejavu mi-a creat reflexul sa simt un lux orbitor si o stare incerta, de nesiguranta-de cate ori mi-e amintit "Anul trecut la Marienbad".
Ca un abur sclipitor si moale, daca-ti poti imagina...
Sa stii c-o sa-l vad din nou in seara asta, multumesc!
happy

| ALGator explică (pentru greece12):

Mulțumesc, nu am vrut să comentez de unul singur. Eram, și sînt, curios ce spun ceilalți. Oare ceeace cred despre acest film sînt numai halucinațiile mele?

Pentru documentare e de văzut și imdb, unde a primit totuși 7.9 puncte, ceeace nu e rău.
http://imdb.com/rg/an_share/title/title/tt0054632/

Filmul a fost considerat de unii cel mai prost film al tuturor timpurilor, în timp ce alții îl numesc Filmul.
Conține o serie de provocări pentru un cinefil: alb-negru, recitare monotonă, fundal de muzică de orga, aceeași locație, "nu se întâmplă nimic" (nu, nu e Harry P). E un film care își vede de drumul lui chiar de ar fi să nu aibă niciun spectator.

Ce as putea totuși afirma fără să intru în contradicție cu cineva? O imagine splendidă, de basm. Protagoniștii, Delphine Seyrig și Giorgio Albertazzi de o frumusețe misterioasă. Costumele lor sînt de cel mai mare rafinament. Filmat la castelul Nymphenburg linga München.
După mine, dacă te relaxezi și nu încerci să cauți o,, acțiune" a filmului ci te lași în voia lui, este vis, balet fără mișcare (așa cum există poezie în vers alb), fotografie care a prins să umble.
Ca spectator, ori e DA ori e NU. Sau cum spunea parcă Brâncuși, e frumusețe și bucurie pură, fără alte explicații.

P.S. Nu-mi place să departajez dînd,, fundițe" dar unicul răspuns dat cu chibzuiala merită asta. Poate vor mai comenta și alții.

3 răspunsuri:
| ALGator explică:

Delphine Seyrig, actrița care joacă pe misterioasa A poartă în film costumație creată de Coco Chanel. Din păcate a trăit numai 58 de ani.
Giorgio Albertazzi, în film X, are acum 91 de ani și joacă teatru în continuare.

| greece12 a răspuns (pentru ALGator):

E foarte adevarat ca e un film controversat,exact cum ai spus.
Nu il inteleg toti si asta nu ma mira,nu e usor sa privesti un cosmar dulce in ochi si sa-l mai si intelegi.
Decorul somptuos,voit misterios,emotiile pe care ti le provoaca,asteptand mereu sa se intample "ceva",pasii,suntele care se aud fara sa vezi nimic sau cand nu se potrivesc intentionat,dialogurile halucinante, refuzul, indoiala, incredere sau neincrederea, sunt ca un puseu de febra mare care dureaza o ora si jumatate...si-ti lasa un gust straniu pentru o viata.
Filmul asta, este sau DA sau Nu, dar de uitat nu-l poti uita, indiferent de reactia pe care ti-o provoaca!