| anonim_4396 a întrebat:

Ati vazut ca intrebarea din banner a lui blog de cinema a bagat The Dark Knight Rises la filmele dezamagitoare din acest an.Ce parere aveti despre asta? Isi merita locul acolo? fundita

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Da, am văzut. Mereu mi s-au părut amuzante întrebările lor rolling on the floor.
„The Dark Knight Rises" este ultima parte din trilogia lui Nolan. A reușit să supraviețuiască hype-ul și așteptărilor mari? Da și nu.
Da, pentru că oferă un film diferit față de precedentele „Batman Begins" și „The Dark Knight". În prima parte se merge pe tema fricii, depășirea și înfruntarea ei. În a doua, dilemele morale în fața haosului total (Jokerul), iar în ultima parte, o combinație între cele 2, executate într-un stil total diferit. TDKR este mai strâns legat de Batman Begins, dar mult mai ambițios, oferind un adevărat spectacol vizual și acțiune cât cuprinde.
Nu, pentru că filmul are multe probleme la baza scenariului. Apar multe personaje noi, necunoscute și neintroduse, multe dintre ele rămânând nedezvoltate. Alt minus ar fi faptul că per total, filmul este foarte previzibil. Apoi, unele replici mi s-au părut penibile, dar nu a fost un factor suficient de impunător ca să-mi schimbe părerea generală despre film.
Ce mi-a plăcut în mod special, a fost interpretarea actorilor. Christian Bale a reușit să-l surprindă pe Bruce Wayne măcinat de vină, regrete și fără speranță. Ulterior, renaște din propria-i cenușă, mai mare, mai puternic și invincibil.
Anne Hathaway le-a dat peste nas criticilor (și mai ales mie) care se îndoiau că aceasta are calitățile necesare să o interpreteze pe Catwoman, iar după părerea mea a fost chiar pisicoasă, având și o chimie bunicică cu Bale.
Tom Hardy ca Bane a avut o prezență impunătoare de predator Apex, care veghează de pe vârful lanțului trofic tot ce mișcă. Vocea lui mi-a adus aminte de Darth Vader uneori, iar livrarea dialogurilor a fost în mare parte bună/foarte bună cu mici exagerări care nu m-au convins.
Cel mai mult mi-a plăcut de Joseph Gordon-Levitt în rolul lui Blake. Întreaga acțiune s-a mulat după personajul lui, pavându-i calea spre noul erou cu mantie neagră. Interpretarea fără cusur m-a dat pe spate, îl urcă în topul actorilor mei preferați. Cea mai mare surpriză pentru mine.
Din partea mea, filmul este un real succes și nu l-aș include în niciun caz în topul filmelor care m-au dezamăgit.
Numai bine!

4 răspunsuri:
| Diabolique a răspuns:

Da, mi-aș fi dat seama. Scena în care i se dezvăluie adevărata identitate mi s-a părut în plus. Nolan a dat indicii de-a lungul filmului, iar finalul a pus capac.
Într-adevăr, Christian Bale a declarat că nu va reveni ca Batman dacă va fi însoțit de Robin. Totuși, deși filmul ăsta a fost un „Batman & Robin" mascat, personajul lui Levitt a fost mult mai mult de atât. Consider că el a avut rolul principal, fiind cel puțin egalul lui Batman.
Bale nu a jucat într-un film acompaniat de omologul său junior, ci a avut onoarea de a asista la înălțarea succesorului său.

| Diabolique a răspuns:

Ne referim strict la trilogie, nu? Notez inclusiv performanța lui Batman și a răufăcătorilor.
„Batman Begins" - nota 8.5
Batman - 9, Scarecrow/Ra's al Ghul - 9
„The Dark Knight" - nota 9
Batman - 10, The Joker - 9.5
„The Dark Knight Rises" - nota 8
Batman - 9, Bane - 10

| Diabolique a răspuns:

Ca villain, Bane mi-a plăcut foarte mult, într-adevăr.
Problema este că el pornește cu un dezavantaj față de preamăritul Joker din start. Jokerul este primul și cel mai mare adversar al lui Batman încă din benzile desenate din '40, în timp ce Bane este un răufăcător oarecare, diferențiat doar prin alias-ul său, „the man who broke the bat". Personajul lui Tom Hardy nu ar avea nici o șansă în mod normal.
Totuși, în „The Dark Knight Rises" Nolan l-a conturat perfect, ne-a făcut să-l cunoaștem și să-l îndrăgim. Îmi place că s-au respectat benzile desenate, fizic pare mai mare și mai puternic decât Batman.
Bane mi s-a parut magistral, intimidant, inteligent și calculat. Sunt subiectivă, dar sunt calitățile pe care le prefer în fața unui clovn schizofrenic cu zero empatie. But that's just me...
Ca actor într-un film cu supereroi, Ledger a scris istorie și probabil va rămâne fruntaș o bună perioadă de timp.

| perusita a răspuns:

Eu nu consider asta. eu am vazut filmul si mi se pare ca este printre cele mai bune.deci eu zic ca nu isi merita acel loc