| bonniem98 a întrebat:

Am o intrebare despre episodul 139 din Naruto Shippuuden. La sfarsitul episodului, Amaterasu din ochiul lui Sasuke il loveste pe Tobi/Madara/Obito. Cum supravietuieste acesta? Si cum de urmatoarea data cand apare hainele lui sunt intacte si nu este nici un semn cum ca s-ar fi ars?

Răspuns Câştigător
| mariuster a răspuns:

Tobi este de fapt Obito, pentru ca Madara va fi inviat mai tarziu, iar referitor la cum a scapat de flacari sunt mai multe teorii.
1.S-ar putea sa fi scapat cu tehnica lui pentru a nu putea fi atins,
2. Le-a absorbit
3. Le-a stins el ( nu cred ca ar fi fost prea greu pentru el )
4. A folosit Izanagi ( cauta pe narutopedia pentru mai multe detalii privind acel genjutsu )

| bonniem98 explică (pentru mariuster):

Stiu ca Tobi este Obito dar pentru cei care nu au urmarit tot serialul s-ar putea ca nu stie ca nu este adevaratul Madara. A, si da, stiu ce este Izanagi, totusi nu cred ca l-a folosit. Acest jutsu presupune si niste sigilii (ca orice jutsu!) iar pana termina el de facut acestea era deja scrum.

| mariuster a răspuns (pentru bonniem98):

Atunci cel mai probabil a folosit acel jutsu pentru a trece intre dimensiuni, el neputand fi atins, nici flacarile nu au avut ce sa arda si s-au stins.