| Axinte_Alin_1986 a întrebat:

Care este cel mai horror film aparut recent sau in ultimii ani?

Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

Le-am apreciat astfel, ca fiind mai horror:Sweet Home (2015),I Spit On Your Grave 3: Vengeance Is Mine (2015),It Follows (2014),The Green Inferno (2013),iar pe cel mai horror îl aștept, cine știe, poate va fi Rings (2016) sau Jeepers Creepers 3: Cathedral (2017)

2 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Demonic
Poltergeist
Deliver Us From Evil
Last Shift
Paranormal Activity 5.

| R0R0 a răspuns:

Pride and Prejudice and Zombies
The Other Side of the Door

GiZ.ro – Doza de Gadgeturi

Prima Pagina
Reviews
Despre Noi
Contact

Cele mai bune filme de groază/horror în 2016

Filmele de groază se numără printre genurile de filme preferate ale românilor, iar în această perioadă vor exista numeroase producţii care să te sperie suficient de tare.

Câteva dintre acestea vor putea fi urmărite chiar în sălile de cinema din ţara noastră, care rămân însă destul de precaute în promovarea filmelor horror comparativ cu alte genuri.

Oferta este una variată: vor exista câteva filme de groază cu zoombies, dar şi producţii cu lumea purgatoriului sau cu diverşi criminali care terorizează familii şi prieteni.

Interesant este că cele mai multe filme care vor să te bage în sperieţi sunt de sine stătătoare, astfel că există potenţial pentru originalitate chiar dacă abordează subiecte relativ comune. Există însă şi câteva continuări interesante ale unor filme horror mai mult sau mai puţin celebre, astfel că vei avea de unde alege producţia preferată.
Filme de groază în 2016

Iată câteva dintre cele mai înfiorătoare filme horror care vor apărea în 2016 cu scopul de a-ţi provoca frică:
Pride and Prejudice and Zombies – premiera în 19 februarie

De regulă, filmele cu zombi au loc în prezent sau într-un viitor apocaliptic, însă Pride and Prejudice and Zombies vine cu un avantaj incontestabil: se petrece în Anglia victoriană. Aici, inclusiv femeile urmează cursuri de auto apărare în cazul unor atacuri din partea oamenilor morţi-vii, iar filmul se concentrează pe povestea dintre Elizabeth Bennet şi domnul Darcy. Chiar dacă pe alocuri există şi momente romantice, cei doi vor contribui în cele din urmă la eradicarea zombi din Anglia.
The Other Side of the Door – premiera în 26 martie

De data aceasta nu vorbim despre o producţie hollywoodiană, ci despre una britanico-indiană, un motiv în plus să te deplasezi în sala de cinema. Povestea nu este însă cu mult diferită de cea a unor fime de groază clasice: o femeie participă la un ritual de jelire a morţii fiului ei, pentru că mai târziu întreaga ei familie să fie bântuită de o creatură cu înfăţişarea fiului. Rămâne de văzut dacă producătorii au reuşit să introducă şi elemente noi în scenariu sau mizează preponderent pe clişee.
Rings