| CristiannaMJ a întrebat:

Care este diferenta dintre 3D si IMAX 3D?

Răspuns Câştigător
| reebexIulian a răspuns:

Buna!
Diferenta dintre cele doua este marimea ecranului. La ecranul IMAX (26X37 m in Bucuresti) diferenta consta... din nou, doar in marimea ecranului. Sala este foarte mare si pretul biletului mai ridicat, dar se merita, intrucat simti efectele mai fain!
Vizionare placuta!

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ecranul IMAX este mult mai mare si efectele sunt mai intense.

| tapeee a răspuns:

Imax are cel mai mare ecran existent in toate cinematografele.

| Pheno a răspuns:

IMAX. patru litere.

| DeedeDeX a răspuns:

Se vede diferenta de calitate dintre un 3D si IMAX. Rezolutia si dimensiunea fac totul mult mai real

| AndyNarutoShinobi a răspuns:

Poi 3d ma gandesc ca stii cum e dar IMAX 3d are aceste calitati:

ecranul are in jur de 24 de metri lungime si 18 inaltime. Adica e mai inalt decat un bloc cu 4 etaje.
pelicula este pe 70 mm, fata de 35 mm la cinematograful digital standard
proiectorul folosit este imens si costa vreo 2 milioane de dolari (unul normal e vreo 50.000)
lampa este atat de puternica incat poate proiecta pana pe luna (pe bune)

Asadar, filmele in format IMAX benefeciaza de o calitate a imaginii mult superioara celei a unui film 3D clasic. Ecranul folosit este si el de dimensiuni mult mai mari si are o forma speciala, curbata la capete. Astfel, creeaza impresia ca iei cu adevarat parte la actiune, ca te afli in mijlocul ei. In plus, datorita formei ecranului, oriunde te-ai afla in sala, beneficiezi de aceeasi perspectiva (deci poti vedea la fel chit ca esti in primul rand, la mijloc sau in ultimul).