| ONE123456789 a întrebat:

Care este filmul vostru preferat? Daca imi puteti da o mica descriere despre ce este vorba si de ce va place ar fi super.

12 răspunsuri:
| marlanuu a răspuns:

Contele de monte cristo!(2002)

"Contele de Monte Cristo" al lui Alexandre Dumas este povestea clasica a unui barbat care face pe nedrept inchisoare. Filmul prezinta stralucita strategie de razbunare a acestuia impotriva celor care l-au tradat. Chipesul marinar Edmond Dantes, interpretat de Jim Caviezel, este un tanar onest a carui viata linistita si planuri de a se casatori cu frumoasa Mercedes, interpretata de Dagmara Dominczyk, sunt naruite de prietenul lui cel mai bun, Fernand, interpretat de Guy Pearce, care il înseala pentru ca o vrea pe Mercedes doar pentru el. Inchis pe nedrept in inchisoarea din insula Chateau D’If, Edmond este prizonierul unui cosmar care dureaza timp de treisprezece de ani. Macinat de cursul nedorit pe care-l luase viata lui, el abandoneaza tot ceea ce crezuse despre bine si rau de-a lungul timpului si da frau liber gandurilor istovitoare ale razbunarii impotriva celor care l-au tradat. Cu ajutorul unui detinut nevinovat ca si el (Richard Harris), Dantes pune la cale si reuseste evadarea din inchisoare, dupa care se transforma în misteriosul si bogatul Conte de Monte Cristo. Cu o cruzime vicleana el se strecoara in mod inteligent in randurile nobilimii franceze si-i distruge in mod sistematic pe oamenii care l-au manipulat si inrobit.

| Tlbi a răspuns:

Nu este filmul neaparat preferat, dar mi-a placut mult. Este vorba despre mini-seria Sherlock Holmes, are doar cateva episoade, iar personajul principal, Sherlock, e un tip genial, care rezolva tot felul de cazuri. Merita din plin vazut.

| Chαяtreux a răspuns:

The Ward. [O tipa care sufera o trauma si ajunge nebuna, in lumea ei]

| inconscient a răspuns:

"Just like heaven"
Sora unei doctore care lucreaza prea mult in spital si care nu are timp de ea insasi ii aranjeaza acesteia o intalnire. Grabindu-se sa ajunga la intalnire ea are un accident si intra in coma. In fostul ei apartament se stabileste un tip. Acesta o ajuta pe fantoma sa-si gasesca trupul si sa se reintoarca la viata, dar descopera ca se indragosteste de ea.
Mi-a placut mult, am si plans la un moment dat. Nu este drama, are happy-end, dar cu 5 minute inainte sa se termine ai zice ca e mai mult decat drama.
Acorii joaca si bine, cel putin parerea mea, mai ales Reese, care-i actrita mea preferata.

| ONE123456789 explică (pentru inconscient):

Iti multumesc. Dar l/am vizionat deja impreuna cu parintii mei si chiar e frumos filmul.

| inconscient a răspuns (pentru ONE123456789):

Se pare ca ai vezut multe filme pana acum....asa-i? big grin

| ONE123456789 explică (pentru inconscient):

Da. Sunt o fanatica a filmelor de dragoste, drama. Daca ai citit si celelalte intrebari iti poti da seama ca sunt disperata dupa acest gen. hahaha

| inconscient a răspuns (pentru ONE123456789):

Doar vreo doua. Ma bucur pentru ca sunt si preferatele mele! Merci pentru cerere!winking kiss

| ONE123456789 explică (pentru inconscient):

Cu placere. Mi-ai parut ok. Te pup.

| thewomaninwhite a răspuns:

Titanic si cred ca nu mai este nevoie sa-l descriu si sa spun de ce imi place oricui ii place titanic dar imi mai place si la vita e bella este un film vechi clasic cred ca toata lumea il stie. prezinta viata in perioada primului razboi mondial a unei familii evreice. ce mi-a placut la filmul asta a fost impletirea comediei cu tragicul adica tatal reuseste sa transforme zilele in lagar intr-un joc pentru copilul sau. daca il vei vedea cu siguranta vei ramane impresionata chiar ti-l recomand asta daca nu l-ai vazut deja

| maxim77 a răspuns:

Mie mi-a placut "Never Back Down" este un film cu adolescenti. Jake Tyler s-a mutat împreuna cu familia în Orlando, Florida, pentru a-si sustine fratele în cariera de tenismen profesionist. Considerat starul echipei de fotbal american în orasul sau natal, Jake este privit ca un intrus în noul oras, construindu-si o reputatie de om temperamental. Invitat la o petrecere de catre Baja, un fost coleg de clasa, Jake este prins fara voie într-o altercatie cu Ryan McDonald, un bataus notoriu. Desi este lovit si umilit, calitatile de luptator ale lui Jake sunt observate de un alt fost coleg, care îi povesteste despre sportul numit "Mixed Martial Arts" (arte martiale mixte), si se ofera sa-i faca cunostinta cu mentorul sau, Jean Roqua. Jake realizeaza ca sportul în cauza este mai degraba o arta decât o forma de lupta, iar Roqua doreste sa-l ia sub aripa sa protectoare si sa-l învete secretele artelor martiale mixte. Hotarârea pe care o va lua Jake în urma ofertei facute se va dovedi definitorie pentru destinul si identitatea sa.