| Betty18 a întrebat:

Ce parere aveti de filmul Codul lui Da Vinci si ideile acelea? E de mult dar eu ieri l-am vazut. Mi s-a parut foarte interesant, mi-a captat atentia insa NU mi-a schimbat parerea in ceea ce priveste Dumnezeu si Iisus

2 răspunsuri:
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Filmul in comparatie cu cartea este a big piece of kk. Am fost total dezamagita atunci cand l-am vazut, la vreo 2 luni de cand am citit cartea. Ok, deci sa revin la intrebare, nu cred ca parerea ta despre Doamne Doamne ar trebui schimbata de catre un film. Iar despre Iisus, eu am citit Stirpea Sfantului Graal de Laurence Gardner, un volumios document stiintific care mi-a rezvolvat, daca pot spune, unele probleme privind religia. Ideile din Codul lui Da Vinci se bazeaza putin pe cele din cartea lui L.Gardner, nu sunt total adevarate deoarece astfel de adevaruri nu vor fi niciodate spuse in totalitate intregii lumi. Totusi, mie mi se pare ceva mai plauzibil decat povestioara din Biblie care, la randul ei, este tot un document stiintific dar care foloseste nenumarate asocieri metaforice, daca as putea spune asa.

| Lowkee a răspuns:

Daca parerea ta despre Dumnezeu si Iisus, e ca nu exista, atunci ai dreptate laughing