| AleXXCiho a întrebat:

Cine credeti ca este Tobi din serialul Naruto?

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Buna.

Acest tip care-si spune Tobi, cand de fapt asta nu este numele lui real, este pur si simplu enervant cu acel aer al sau de " cel mai puternic ".
Daca crede ca v-a reusi sa strapunga toata acea putere a binelui, este un fraier.
Acum ca a aparut si fratii Uchiha in manga, razboiul e ca si castigat.
Dar sincer, chiar nu stiu cine este acest Tobi.
La inceput, credeam ca este Madara, dupa cum spuneau toti ceilalti fani, dar acum nu mai cred asta.
Stiu ca este cineva la care nu ne-am fi asteptat niciodata. Oricum, cu rabdare se trece si marea. Ii vom afla identitatea adevarata a acestui Tobi.

Pa, pa.

27 răspunsuri:
| Ovidyu54 a răspuns:

Nimeni nu stie cine e Tobi. prima data am crezut ca e Danzo, apoi am crezut ca e Obito pana am vazut al 2 lea sharingan. Sunt sigur ca este o persoana care te astepti cel mai putin

| Kanpeki a răspuns:

Eu cred ca e Danzo.

| QueenBey a răspuns:

Alex... lasa-ma te rog sa te lamuresc complet! Am citit toata manga Acer este cu 70 de episoade in fata, iar tipul cu masca este nimeni altul decat Obito, colegul de echipa alui Kakashi, deoarece ets e intr-un fel logic, intr-un ochi are sharingan iar in celalalt, cel pe care i l-a dat lui Kakashi si-a pus Rinnenganul. In concluzie: Tobi -> Madara -> Obito big grin

| alexxa a răspuns (pentru QueenBey):

Vaaaiii...imi spui si mie unde ai citit tu atat? ca pana acum in manga nu se stie cine e Tobi.Si mai multe numere de cat a citit toata lumea nu aveai unde sa citesti? Esti cumva ruda cu Kishimoto si iti trimite scriptul prin posta? laughing

| SokarDax a răspuns:

Eu zic ca Tobi este acel Maestru al celor 6 cai care il stapanea pe 10 cozi. In primul rand pentru ca a avut puterea de al controla si pe 9 cozi. In al doilea rand acela avea atat Sharingan cat si Rinnegan, iar Tobi are Sharinganul si a zis ca el i-a dat Rinneganul lui Nagato deci si Rinneganul e al lui.

| alexxa a răspuns (pentru SokarDax):

Sage of the six paths nu avea si sharingan si rinnegan, avea doar rinnegan.
Sage of the six paths a despartit bestia cu 10 cozi in alte 9 bestii deci de ce ar vrea sa le reuneasca(asta vrea sa faca Tobi in cazul in care era neclar)
Iar tobi nu a zis ca i-a dat Rinneganul lui nagato la propiu, adica si-a scos ochiul si l-a dat luilaughing, a zis in sensul ca el l-a ajutat sa-l trezeasca.

| eutunoilafilm a răspuns:

Ma hai sa-ti explic eu cine cred ca e:
1. Obito
2.Al 2-lea hokage
3. O creatie de-a lui orachimaru
4. Cel care a creat lumea ninja
5. Tipul de la Ramenlaughing
Funda!

| alexxa a răspuns (pentru eutunoilafilm):

1.obito era prea mic cand a fost atacat satul(la nasterea lui naruto cand minato s-a luptat cu Tobi)
2.Al 2lea Hokage nu are cum sa fie pentru ca tipul asta poate sa controleze bestiile deci clar e din clanul Uchiha
3.E posibil laughing
4.The Sage of the six paths era bun si el a despartil bestiile, De ce dracu ar vrea sa le reuneasca?
5. sper ca era la mistolaughing

| SokarDax a răspuns (pentru alexxa):

N-a ca nu afost prea mic si ca obito a fostlaughing

| TTTeofiLLL a răspuns:

Eu cred ca si eutonoi ca poate fi tobirama(al doilea hokage)sau fiul lui RIKUDO cel cu rinengan sau obito deoarece ati vazut ca mangekio sharingan a lui kakashi foloseste timp si spatiu, dupa cum stiti acel sharingan venit de la obito. Poate obito a scapat din moarte si sia dezvoltat tehnica + ca unii spun ca are amandoi ochi sharingan dar poate a implantat un sharingan daca va uitati ep cu ep vedeti cati ochii "la murat"laughing are acel TOBI

| mirelutza21 a răspuns:

Stiu ca intrebarea asta a fost pusa acum 3 luni, dar chiar vroiam sa dau un raspuns:d Eu cred ca Tobi e Uchiha Kagami si sa-ti explic si de ce cred asta (e doar o presupunere)
In prmul rand, in timpul primului razboi ninja, el a facut parte din echipa compusa din Tobirama Senju(al doilea Hokage), Hiruzen Sarutobi(al treilea Hokage), Danzo Shimura+ alti 3 shinobi...Tobi pare sa stie foarte multe despre razboaiele ninja si cum altfel le-ar fi aflat decat stand aproape de mai marii satului ca Danzo, Tobirama, Sarutobi, etc.In al doilea rand Kagami Uchiha a avut control asupra jutsului de spatiu si timp(teleportare) care trebuie sa il fi invatat de la tobirama(cel care a stapanit primul acea tehnica,apoi a urmat minato si in cele din urma obito cum cred unii),iar daca va amintiti minato descrie jutsul tipului mascat ca fiind chiar mai bun decat cel a lui sau al celui de-al doilea(tobirama ) care i-a fost maestru lui Kagami si dupa cum ati obervat lui kishimoto pare sa ii placa sa ii faca pe studenti sa devina mai puternici decat maestrii lor(ex:Naruto si Jiraya,Sasuke si Kakashi,Orochimaru si Sarutobi,etc)plus ca tobi detine si el acest jutsu,iar intr-unul dintre episoade ii scoate pe servitorii lui danzo dintr-o dimensiune ca sa ii sacrifice pentru edo tensei
In al treilea rand varsta pare sa coincida,iar el cum a fost studentul lui Tobirama Senju, cred ca numele lui de"tobi" de acolo vine. Felul lor de a arata, cat si freza e la fel, iar daca va amintiti in timp ce se lupta sasuke cu danzo, de i-a explicat danzou lui sasuke despre cele intamplate in trecut, i-a spus ca atunci cand a atacat vulpea cu noua cozi satul, singurul din echipa lui care lipsea era kagami uchiha, iar moartea sa inca e un mister.Deci eu cred ca el s-ar putea sa fie tobi ori fratele lui Madara,Uchiha Izuna pentru ca Madara cand a fost reanimat de edo tensei pare sa fi stiut despre ce e vb si cine ar fi putut fi persoana din spatele acestui plan, Madara nu poate fi(dupa cum vedeti a fost reanimat de edo tensei), obito a murit cu mult timp in urma, iar daca e sa il asociem cu tobi nu va merge deoarece cand vuplea cu noua cozi a atacat satul, fiind controlat de tipul mascat adica tobi, obito era inca mic fiind studentul celui de a patrulea + de ce ar vrea sa isi atace satul si prietenii cand stim cu toti ca el si-a iubit satul si camarazii sai mai mult decat orice?! ..shisui daca va uitati la manga veti vedea ca nici el nu poate fi deoarece un ochi ii l-a dat lui itachi si altul i l-a luat danzo...ma bucur ca te-am putut ajutawinking

| bortanradu a răspuns (pentru mirelutza21):

Tobi era mort in seara cand 9 cozi a iesit la iveala pentru ca Obito murise inaintea celui de-al 4-le Hokage iar in seara aceea a murit al 4-lea Hokage.Iar pe la episodul 250 l-a aratat pe Kakashi pe la 18 ani iar Obito a murit pe la 12. Deci sunt 2 Motive sa ca Obito sa fi fost mort. Dar de restul am si eu aceeasi parere.

| bortanradu a răspuns (pentru mirelutza21):

Scuze am vrut sa spun ca Obito era mort in seara cand 9 cozi a iesit la iveala...

| eutunoilafilm a răspuns (pentru mirelutza21):

Multumesc frumos ca ai raspuns!
El nu mai intra pe TPU dar e colegul meu si o sa ii transmit raspunsu.

| mirelutza21 a răspuns (pentru bortanradu):

Bortanradu, cred ca ai inteles gresit…nu am spus ca obito traia in noaptea in care 9 cozi a iesit la iveala, chiar am specificat la inceput ca obito murise cu mult timp in urma ca acest lucru sa se fi intamplat si am mai spus inca un motiv pentru care nu poate fi el in nici un caz( Acela ca isi iubea prea mult prietenii si familia ca sa vrea sa vrea sa disruga konoha).Mai mult decat atat, tobi sau tipul mascat cum isi spune si isi spunea pe atunci nu avea cum sa fie mort din moment ce el l-a invocat pe 9 cozi in acea seara si la momentul asta ii printre singurii din akatsuki care a ramas. Scuze, nu vreau sa crezi ca ma contrazic sau ceva de genul asta, dar am clarficat ceea ce am scris ca sa ma intelegiwinking

| AleXXCiho explică:

Dar pe madara la inviat kabuto cu tehnica edo tensei deci nu are cum sa fie el

| djady350 a răspuns:

Sunt sigur ca este Madara. Am citi si manga si am vazut si serialul. Funda?

| Shifty2k02 a răspuns:

Tobi este de fapt uchiha Obito el a fost salvat de la moarte de catre uchiha madara, iar toby care este obito s-a dat drept uchiha Madara si apoi s-a lupat cu Naruto Guy si KAkashi,

| NoMercy121 a răspuns:

Din cate vad eu ce raspunsuri ati dat se vede ca nu stiti nimic despre acest Tobi! Hai sa te lamuresc eu cine este de fapt acest tip pe nume Tobi.El este Obito cel pe care multi il credeau mort dar de fapt nu este adevarat si daca vrei sa ai o confirmare uite aici manga: http://manga.animea.net/naruto-chapter-598-page-1.html doar ca este in engleza dar se vede clar ca Tobi este Obito si nu da funda asa degeaba fara un raspuns convingator! Sper ca am fost de folos

| sSharingan a răspuns:

AleXXCiho,Tobi este tatal lui obito happy

| andr3yd1ac a răspuns:

Este Obito prietenul din copilarie al lui kakashi

| andr3yd1ac a răspuns:

Este Obito Uciha prietenul lui Kakashi si all lui Run care au fost elevi lui minato Al 4Hockaghe

| Constantin_Iulian_1996 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=KdCqGO-krWo ep. 125 din anime min 20:23 Explcati va rog aceasta scena :)!

| mirelutza21 a răspuns (pentru Constantin_Iulian_1996):

Nu stiu ce sa spun despre scena asta :-? Ceva e sigur insa, masashi chiar vrea sa ne tina in suspans si sa ne deruteze pana la sfarsit, adica sunt atatea teorii plauzibile cu cine ar putea fi tobi incat devii total confuz.eu zic sa asteptam inca cateva saptamani si vom afla, dupa cum a zis masashi intr-unul dintre interviurile sale recente, iar cei care vor sa vada uitati aici link-ul http://www.saiyanisland.com/......few-weeks/

| DarkPain a răspuns:

Eu cred ca Tobi este Uchiha Shisui.

| eutunoilafilm a răspuns (pentru DarkPain):

Sa stii ca e posibilwinking.