| Adina_2375 a întrebat:

Cum decupez un filme cu Windows Movie Maker? FUNDA+VOT

Răspuns Câştigător
| semix a răspuns:

Salut. pai intrii in program -> in dreapta import video -> selectezi ce video doresti sa editezi -> astepti sa.l importe -> apoi o sa ai un filmulet sau mai multe (depinde de durata fisierului importat)-> selectezi filmuletul respectiv apoi in dreapta poti sa.l vizionezi si cand consideri ca vrei sa.l decupezi in drept cu butonul play -> e un aparat foto(in colt dreapta la filmuletul respectiv) acela il folosesti daca vrei sa faci un screen -> langa el e un alt buton( SPLIT ) care separa un filmulet in 2 (il decupeaza)/de ce ai nevoie. sugerez sa pui filmuletul unde scrie video+ (fundal albastru) ce este in plus selectezi si apesi "delete" si apoi in stanga la meniu cred ca la 2 poti sa adaugi efecte... ma rog sper sa reusesti. bafta big grin

5 răspunsuri:
| ahlrh a răspuns:

WMM n-are această opțiune!
De fapt o „decupare" nu se prea poate, mai bine spus.

Extragerea unei culori din videoclip.
(Dar nici așa nu-i prea corect.)

| ahlrh a răspuns:

@semix
Te referi cumva la o lucrare cu ajutorul lu' „Snapshot"?

| ahlrh a răspuns:

@semix
Aha...credeam că e în căutare de ceva performant și nu atât de banal.
Dar așa-i la început big grin

| terts a răspuns:

Si nu uita ca movie maker e cam pretentios la codecuri, deci n-ar fi rau sa ai ``Combined Community Codec Pack`` instalat inainte sa pui vreun film.

| semix a răspuns:

Salut. @cereste deci nu. eu pot sa decupez*(tai) deci de la min 0:35
pana la 0:45 vreau sa sterg din film. prima data fac split la 0:35 apoi am 2 filmulete -> cu primul numai am treaba -> al 2-lea il tai la 0:10(0:45 filmu mare) si fac 3 filmulete big grin -> apoi cel din mijloc il sterg -> gata am decupat 10 s din acel film -> export si gata happy. ma rog poate nu explic clarlaughing dar cu putin timp acordat e usor big grin. bafta