| analizezfilme132 a întrebat:

Cum pot sa ma uit la filme horror cu anxietate? Adica gen inainte nu aveam probleme, le rupeam in doua, aveti vreo idee, gen sa ma uit 10 minute si apoi sa iau o pauza,mai incerc sau cum? Am foarte mult seriale si filme horro de vazut dar nu m-am mai uitat, dar mi-e dor,credeti-ma faza cu "comediile fac bine" nu e buna,ma ia somnul, sunt plictisitoare, iar serialele astea care nu sunt horror o buna parte din cele foarte bune le -am vazut.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai boli psihice precum depresie si anxietate NU este recomandat sa te uiti la drame sau horror, dimpotriva, numai la filme cu happy ending!

Daca vrei sa te faci bine, apai evita cu orice pret filmele horror care-ti adncesc boala facand sa evolueze spre paranoia, s chitofrenie samd.

Este 1 noaptea si tu esti pe forum, deci pierzi cele mai importante ore de somn, si 2 hormoni vitali creierului nu se mai produc: serotonina si melatonina, fiindca acesti 2 hormoni vitali creieului se produc numai cand dormim intre orele 22 si 2 noaptea.

Probabil ca sunt multe luni sau ani de cand nu dormi orele astea si privand creierul de acesti hormoni vitali, care declanseaza boli psihice serioase, ceea ce tu confirmi ca ai deja...
Daca nu iei in serios dormitul de la ora 22 si o viata sanataosa, ajungi prin spitale psihiatrice cu boli mentale evoluate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad de ce te-ai uita la filme horror. cu sau fara anxietate

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu inteleg de ce ai vrea sa te mai uiti la astfel de filme daca stii ca iti fac rau? Sa te uiti 10 minute si apoi sa iei pauza, apoi iar 10 minute si din nou pauza, nu are niciun sens. Ce varsta ai? Daca inca esti minor, e recomandat sa iei in calcul varsta R.

Dar stii ce? Poate fi o idee extrem de faina sa organizezi o seara de filme impreuna cu niste prieteni.In felul acesta te vei simti mai in siguranta din punct de vedere psihologic (sau cel putin asa ar trebui). Faceti popcorn, cumparati snack-uri si radeti impreuna la filmele horror.Nu doar ca e mai fun, vizionezi ce doresti dar si socializezi in acelasi timp.Eu cred ca varianta asta e win win.Tu ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitata-te la seriale interesante care combina horror-ul cu comedia gen Jurnalele Vampirilor, American Horror Story sau True Blood!

| elenafitosica a răspuns:

Nu te uiti