NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Cum vi s-ar părea, dacă pe posturile naţionale de televiziune s-ar difuza mai des filmele documentare? V-ar surâde ideea?

51 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Da, mi-ar surade ideea si i-as surade si eu, ca-mi cam plac filmele doc.

| NOname explică (pentru Leocerba):

În acest caz, eu vă surâd amândurora.
Bine te-ai întors, Leo. : )

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Da` nu m-am intors. laughing

| NOname explică (pentru Leocerba):

Da, pe dos nu, doar din pauză. : ))

Ce documentar îmi recomanzi (unul găsibil)?

| Dumnezău a răspuns:

Televiziunea nationala e obligata prin lege, sa aiba un program cat mai diversificat. Deci, si balacareala pentru doamna Lili de la parter, si documentare pentru donm' inginer Cornel si filmele alea demente de la 1:30 pentru Vlad, adica eu.

Sincer, eu m-as multumi sa dea doar filme din acelea despre care am spus, care au share sau cum i-o mai zice, de 0.05, ceea ce-i rusinos, ca se uita toti la pornache la TV1000 la ora aia. laughing

Daca s-ar da mai multe filme documentare, n-ar respecta paritatea care se cere de la tv-u' public. Si oricum, documentarele sunt supraapreciate. Un film ca... "Hable con Ella", desi putin dement te invata mai multe decat un documentar flausat despre coleoptere sau ornitorincii din Belize. (care da, stiu, nu exista)

| NOname explică (pentru Dumnezău):

Sunt multe documentare de calitate, educative, interesante, care ar avea prindere la public, dar care nu au mai fost difuzate de ani de zile sau deloc.

http://www.tpu.ro/......-regizate/

Cred că echilibrul de care vorbeşti nu e tocmai echilibrat.

Iar cu filmele "pentru Vlad" ce ai vrea să faci, să ne trimiţi pe toţi la spitalul 9? :))

| Dumnezău a răspuns (pentru NOname):

True. Dar cine vrea cu ardoare documentare le poate gasi si online, sau chiar si indirect, prin reviste sau publicatii pentru oameni cu creierul cat de cat denivelat.

Cine vrea, arunca ochii si pe la "Garantat 100%" (apropo, cauta emisiunea in care C.Stefanescu palavrageste cu Amos Oz, e ambrozie nediluata pentru creier) si la "Profesionistii". Eu as plusa si cu emisiuni de investigatie, gen RTI, sau In Premiera, care sunt la nivelul a orice poate puna pe tava o televiziune foarte buna din afara.

Daca stai bine sa te gandesti, TVR-ul chiar e echilibrat, doar balacareala profesionista nu are. Poate e chiar cea mai echilibrata televiziune.

Girl, please!

Gomorrah
Grbavica
Hesher
Conviction (dat acum vo' doua saptamani)

Doar patru din putinele filme pe care le-as nota cu 10. Toate, vazute pe TVR in ultimul an. Mereu, undeva dupa 12, se strecoara pe TVR niste filme pe care cu greu le poti descoperi de capul tau, daramite sa le mai vezi la dughenele televizate ale Intact sau MPP.

Vizioneaza unul din ele cand ai timp, nu musca, cum nici onorabilul personaj ce le recomanda nu musca sub nicio forma.

Daca chiar as vrea un film dement, imi trebuie 10 milioane de coco si actori, sa regizez o versiune personala pentru "El Juego del Angel". laughing

LE: Stii ce-ar fi chiar tare, pe o televiziune publica. Stand-up de calitate, in ora de prime time. Cred ca doar HBO mai face asta, si alea oricum, imprumutate de la Comedy Central. Cum ar fi sa-l vezi, langa "Antonescu nu da semne ca ar vrea sa demisioneze" in 2015, sau "Ce ne facem cu cei 85% de elevi care au picat BAC-ul in 2015?", pe Rock, pe tv-u' public, intonand gratios "fee-fa-foe, boy, I hate a nigga"?

| NOname explică (pentru Dumnezău):

Ceva gen? :))

- http://youtu.be/iJqw-idOwUc
- http://youtu.be/oxsBVEoB0q8
- http://youtu.be/tOgW8y2jakw
- http://youtu.be/gPOfurmrjxo
- http://youtu.be/GeZ3nCXyb_Q
- http://youtu.be/9cwOqKfEYTg
- http://youtu.be/MvgN5gCuLac

Mi-ar surâde ideea.

Şi recomandările tale îmi plac, cele patru. Le-am pus pe lista de "trebuie văzute cât mai curând".
Cele "pentru Vlad", cum te ştiu ceva mai sociopat (mai în glumă, mai în serios), mă aşteptam să fie de groază, sângerii şi turbate...sau, în orice caz, nerecomandate copiilor (chiar, când faci majoratul?). :))

| VladConstantin20 a răspuns:

Bună!
Da, lumea ar mai avea nevoie de cultură, nu numai de scandaluri mondene și emisiuni comerciale. Dacă nu se citesc cărți, măcar de la televizor să afle ceva care nu afundă mintea în incultură.
Ar fi o idee bună.

| bfvhjcv a răspuns:

Mi-ar placea la nebunie. Le prefer in locul emisiunilor de divertisment de acum.

| NOname explică (pentru bfvhjcv):

Da, şi eu, în mod sigur.

| Klepto a răspuns:

Ma simt nostalgic de fiecare data cand aud melodia de la Tele enciclopedia, dar cine se mai uita la asa ceva?
Cum eu imi caut viitori conationali pentru "Kleptobangaluzia", cautarile mele ajung prin cele mai obscure colturi. Acolo am gasit
http://www.youtube.com/watch?v=N-TAC6305LA
http://www.youtube.com/watch?v=xiAr-9fn35U
http://www.youtube.com/watch?v=6HnFgB9Gero
si asta nu este cea mai buna parte, are si un frate http://www.youtube.com/watch?v=kb1ibordHiw
Inafara de cei de mai sus, restul aducatorilor de rating, doresc sa cante la doua piane cu tigaia dry cooker, sa vada cum o plasticata si un sclav se casatoresc, cat jeg are Ioana Tufar intre colacei si care este viitoare bomba sexy, fosta fata de la pagina 5.
Mi s-a adus la cunostiinta ca raspunsurile mele sunt imens de mari si pe atat de plictisitoare asa ca o sa ma cenzurez cat de cat.
Da, mi-ar place, poate asa as mai deschide televizorul, nu doar sa vad daca mai functioneaza.

| NOname explică (pentru Klepto):

Se pare că în loc să se întreacă în calitate, se întrec în dislike-uri. : ))
Dar pe ăştia mici îi mai înţeleg (imită ce li s-a oferit), cu cei mari mi-e ruşine.

Să sperăm că poporul va ajunge la saturaţie de prostii şi kitcsh-uri, iar şefii televiziunilor vor începe să încheie contracte şi cu oameni valoroşi şi competenţi, care au ceva bun şi educativ de oferit publicului; iar pentru cei dezamăgiţi televizorul va deveni mai mult decât un strângător de praf, inutil.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
da, ar fi ceva genial..si nu numai, am(as) vrea sa vedem si jocuri/concursuri interactive/cultura generala, dar se pare ca majoritatea publicului doreseste altceva atat timp cat show-urile de la 17/22/si 22,30 au audiente, inseamna ca publicul gusta asa cevastraight face
O zi bunahappy

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe televiziunile nationale se dau documentare, ca doar tvr1 si tvr2 sunt televiziuni nationale.

restul ar pierde audienta, pentru ca din pacate niste tatze goale aduca de 1000 mai multe telespectatori decat un documentar bun

| OnuOnulică a răspuns:

Da! chiar ar fi super happy
De cat wow biz sau un show pacatos mai bine filme documentare.

| Azµre a răspuns:

Aha... vezi să nu.
În afară de reclame, știri și emisiuni tâmpite altceva nu sunt în stare să difuzeze... cum era înainte pe tvr 1 și tvr 2 înainte cu enciclopedia sau lumea animalelor etc. Acum numai dive apar la tv.

| Fatamuntilor a răspuns:

Da,si daca se poate la ore de audienta maxima 17-22.Ar mai interesat decat ce ar face Bahmuntesca cu Prigoana.
Din pacate e un vis...

| ErrorFound a răspuns:

Da, ar fi frumos dar totusi prefer ca documentarele sa fie pe cateva posturi si atat, ca sa nu stau sa le caut.

| LordBolton a răspuns:

Ar fi o idee buna

Răspuns utilizator avertizat
| TheStory a răspuns:

Pai ce, doar astia nu sunt nebuni, ce crezi ca un documentar face audienta.
Vor da pe posturi aceleasi emisiuni infecte.

| NOname explică (pentru TheStory):

Ei, poate nu chiar la infinit. Până la urmă, câtă prostie mai poate înghiţi poporul român? : ))

| mimiwewem a răspuns:

O idee excelentă ar fi!
Eu una aș avea nevoie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mi se pare o idee foarte buna. Ar fi super, imi plac foarte mult documentarele. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi foarte bine! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi o idee bună.Dar n-ai să vezi asta, n-ar mai avea atâta audiență.
Eu mă mulțumesc cu Discovery, AP și Science.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar fi o idee rea pentru cei care sunt pasionati de ce apare la televizor

| KateMiddleton a răspuns:

Da,filmele documentare sunt mai bune decat serialele latino-americane fara nici un sens.

| kzd a răspuns:

O idee foarte buna, dar in ziua de azi teliviziunea vrea sa prosteasca lumea sa ii formeze o cultura...

| NOname explică (pentru kzd):

...de toată jenă?

| GreenBubble a răspuns:

Pai depinde ce fel de documentare...
E post national deci din punctul meu de vedere se presupune ca ar trebui sa se difuzeze informatii despre tara, cultura, traditii si lucruri de genul.Pentru filmele documentare despre fauna sau lucruri de genul asta exista deja posturi speciale pe care se difuzeaza 24/24.

| Clawd3lw a răspuns:

Sa fie aceste posturi la fel ca Discovery Nationall Geographic sau History...

| Fayree a răspuns:

~ Da, ar fi ceva thinking Ar fi mai bine decat prostiile astea de la televizor.

| FUCKy0u a răspuns:

Da.Mi-ar placea.Decat prostiile care sunt m-ar incanta niste filme documentare

| MeridaOcean a răspuns:

Da,ar fi o idee foarte buna.happy

| figure a răspuns:

Sunt destule posturi dedicate documentarelor de tot felul. Problema ar fi ca posturile normale de televiziune (ex. Antena 1 sau PRO TV, etc.) sa realizeze emisiuni de un alt nivel calitativ. Tendinta, insa, in acesti ultimi ani, a fost exact pe dos...

| Korb a răspuns:

De ce nu? dar sigur, depinde de documentar...

| mariaalessandra a răspuns:

DA,dar sa fie si documentare despre cultura, traditii, locuri, istorie si religie.