NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ce documentare româneşti vi s-au părut mai deosebite, vi s-au întipărit în minte? Care sunt filmele documentare regizate de români, pe care le-aţi recomanda şi celorlalţi? Sau ce documentare româneşti cunoaşteţi?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Ma uit destul de des la documentare, mai ales cele de pe Tvr si Tvr Iasi. Si ma bucur ca inca mai sint bani pentru astfel de filme, si oameni cu har care sa le faca si sa te tina acolo captiv(at).
Uneori am senzatia de straniu vazind tacerea ireala dintr-un sat abandonat treptat de sasii de pe linga Sibiu, unde mai locuia totusi un om. Si traia acolo nu doar locuia; era casa lui.
Clar imi e in minte si filmul despre leprozeria din Delta, dupa care simti durere si neputinta. Si eterna intrebare " de ce?!".
Sint unele la care am retinut si numele si probabil ca asta e tinta intrebarii tale :
" Exercitiu de admiratie" - filmul facut de Liiceanu acum 20 de ani, intr-un dialog cu Tutea si Cioran, o bijuterie de film cu doi filosofi geniali, prinsi in ultimele clipe ale marturisirilor.
- Lumea vazuta de Ion B. e un alt film care m-a cucerit. Este vorba despre Ion Barladeanu, homeless de Bucuresti care traieste de azi pe miine, stirb si cu ochii injectati de bautura mai mereu. Dar are un talent: face de ani de zile colaje incredibile din ziare si reviste, socante prin ineditul si farmecul lor. Si, ca intr-un film american, ajunge pe la 60 de ani sa intilneasca un om providential si prin el, sa expuna la galerii din Bucuresti sau in strainatate, linga Andy Warhol. Si vedem nu numai un artist ci si un personaj extraordinar, boem, filosof, cu haz, cu miez.
Imi plac mult si filmele Irinei Pacurariu, care este o minte si o voce speciala in zona aceasta, pornind de la " Marti, joi, simbata", pina la " "Bregovic de la Zece Prajini" sau " Teoria numerelor".
Si daca tot am pomenit-o, recomand si " Cautatorii de povesti " care este o carte document ( nu film ), despre carti si biblioteci, semnata de ea alaturi de Radu Paraschivescu, Vlad Petreanu si Catalin Stefanescu. Rara avis : ).

| NOname explică (pentru michelia):

Splendid răspuns, Michelia. Mulţumesc.
Te văd o mare cunoscătoare, aşa că, dacă îţi vei aminti şi alte nume, te rog să revii.

Cred că este important să promovăm talentele locale şi să le arătăm măcar din când în când recunoştinţa (preferabil cât mai sunt în viaţă).

| michelia a răspuns (pentru NOname):

Intrebarea ta frumoasa m-a facut sa ma gindesc foarte repede la raspuns. Si descopar cu placere in postari si alte titluri care merita vazute; uneori viata bate filmul, si asta e ceea ce vedem in documentare.
Oricum mai trec pe aici pe la tine; deja mai am citeva in minte dar deocamdata sint.....NOname : ).

16 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......ade-ideea/

| eucumine010 a răspuns:

Through the Wormhole, toate sezoanele.
Playing God 1 si 2 (facut de bbc in 2011-2012)
Playing God: The Loving Psychopath. nu e chiar un documentar, dar este foarte interesant. Merita vazut. http://www.youtube.com/watch?v=E15IC3YKv8g

| NOname explică (pentru eucumine010):

Mulţumesc.
Cunoşti şi documentare româneşti?

| eucumine010 a răspuns (pentru NOname):

Din pacate nu.
Acum am recitit intrebarea. Tu cautai de fapt documentare romanesti. Greseala mea. Succes.

| NOname explică (pentru eucumine010):

Nicio problemă, mulţumesc. : )

| Trolli a răspuns:

Cele difuzate in emisiunea Teleenciclopedia!
http://www.youtube.com/watch?v=-1YifLA-3wY

| Arthur a răspuns:

Memorialul Durerii realizat de Lucia Hossu-Longin în 120 episoade care au fost achiziționte printre alţii de Biblioteca Congresului American și de arhivele Hoover.

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu ma uit la ''In premiera'' de pe Antena 3 cu Carmen Avram.Am vazut acolo cateva reportaje, documentare etc foarte interesante, nu zic ca sunt de o calitate cinematografica extraordinara dar te impresioneaza si iti intra la suflet prin mesaj si prin subiect. Unul care m-a impresionat a fost cel cu parintele Tanase din Valea Plopului care ingrijeste peste 380 de copii si altul cu alt parinte din Republica Moldova care are in grija la fel peste 300 de copii..Sunt ca si tati pentru toti copilasii.Imi mai plac de asemenea documentarele de istorie, de geografie, religie etc.Am vazut recent si un documentar cu Ceausescu si regimul lui... Oricum urmaresc mereu In premiera de pe Antena 3.

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Hm, am văzut foarte multe, dar în momentul în care ai pus întrebarea m-am gândit automat la Decreteii. E un documentar captivant despre consecintele interzicerii avorturilor în perioada comunistă. În rest, îmi mai plac cele de Anca Hirte. Probabil mai sunt și altele, dar nu îmi vin în minte acum.
Din păcate, în România filmele documentare nu sunt prețuite așa cum ar trebui, sau cel puțin cum se întâmplă în alte țări.

| NOname explică (pentru UnCorazonLocoooo):

Ai dreptate, "Născuţi la comandă - Decreţeii" în regia lui Florin Iepan este un film excepţional, reprezentativ pentru documentarul românesc. Abordează un subiect delicat, captivant şi controversat, durut şi tăcut o lungă bucată de timp, important pentru România. Şochează prin dezgolirea adevărului cutremurător, tratându-l cu dulcea ironie şi creând parcă un pansament din umor.

Regizorul Florin Iepan a decis să difuzeze documentarul "Decreţeii" pe YouTube:
http://adevarul.ro/......index.html

"Decreţeii"/"Children of the Decree" integral:
http://youtu.be/ZgZJ-IV8Et0

http://www.hotnews.ro/......omania.htm

http://www.debanat.ro/......ube-video/

http://www.evz.ro/......27046.html

http://www.cronicaromana.ro/......e-youtube/

Este trist şi revoltător că e plin de vedete-de-plastic-peste-noapte şi emisiuni tâmpite, menite să îndobitocească populaţia, de ţi-e şi silă să deschizi televizorul, iar filmele bune şi oamenii adevăraţi sunt ţinuţi în beci şi privaţi de public şi finanţare.

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Am uitat să spun de Constantin și Elena de Andrei Dăscălescu. Este superb. Cât mai mulți oameni ar trebui să vadă acest film.

| R3DAOT a răspuns:

Am vazut un documentar legat de dacii, era foarte interesant, afli niste chestii la care nu te gandeai niciodata... cauta Dacii - Adevaruri Tulburatoare

| ra1ntags a răspuns:

Salut, uite aici ceva ce mi-i s-a parut interesant, nu e un documentar sa zic asa, e ceva ce merita vizionat, un mini documentar. Sper sa-ti placa! http://www.mandriesibeton.ro/film.php