| westernbbv a întrebat:

Daca ai vrea sa faci un film doar asa sa vezi cum ar iesi, cum ai putea sa faci niste efecte? trebuie sa gasesti vreun profesionist?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa faci un film? pai ca sa faci un film oricum ai nevoie de o echipa de oameni cat de cat profesionisti si de echipament profesionist,adica un film nu il filmezi cu un telefon! deci conteaza in primul rand bugetul alocat pentru realizarea unui film!

tu te referi la film, sau mai mult la un videoclip,sau o filmare in orice caz mai scurta decat durata unui film?

efecte speciale se pot crea,edita, adauga etc cu ajutorul unor softuri speciale, unele sunt softuri ce necesita a fi cumparate, altele pot fi la fel de bune dar gratuite, depinde de la caz la caz cu ce softuri se lucreaza
nu este totdeauna nevoie de un profesinist ca sa adauge efecte atata timp cat poti fi tu cel care se pricepe in asta, daca cunosti si lucrezi, ai experienta cu aceste softuri!
si programare poate face atat un profesionist cat si un amator care a invatat asta singur din tutoriale, carti etc

sper ca te-am putut ajuta cat de cat, ca sa iti faci o parere despre ceea ce ai intrebat

| dullcat a răspuns:

Buna.Exista o intreaga arta si munca titanica in spatele unui film. Evident ca trebuie sa vorbesti cu profesionisti daca vrei sa iasa ceva mai serios, profi decat un filmulet pentru scoala.Te poti informa pe Youtube despre diverse tehnici, mai gasesti cate ceva care iti va prinde bine.Succes.