| ralexa a întrebat:

De ce premiile Oscar sunt numite Oscar?

7 răspunsuri:
| soloangel01 a răspuns:

Cred ca inainte era un om important...Stiu de ce premiile Nobel se numesc premiile Nobel.Nobel era omul care a inventat dinamita.El a incasat o avere foarte mare.Si de cand a murit se da premiul Nobel pentru ceva bun(pace, medicina). Premiul se da odata pe an si consta in suma de 1 milion de dolari. Daca gasesc ceva cu Oscar iti dau un link sau iti spun!

| soloangel01 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Premiul_Oscar primele randuri de la istoric.

| MarinaaLarisaa a răspuns:

Statueta, care reprezintă un om cu o spadă în mână, se numește Oscar pentru că conform unei legende, actrița Margaret Herrick ar fi exclamat la vederea statuetei că seamănă cu unchiul ei Oscar.

| nechiforboss a răspuns:

Statueta, care reprezintă un om cu o spadă în mână, se numește Oscar pentru că conform unei legende, actrița Margaret Herrick ar fi exclamat la vederea statuetei că seamănă cu unchiul ei Oscar.

| Andr3i09 a răspuns:

Se numește Oscar pentru că conform unei legende, actrița Margaret Herrick ar fi exclamat la vederea statuetei că seamănă cu unchiul ei Oscar.

| ralexa explică:

Imi este clar! Va multumesc tuturor!))