| cristiana1234 a întrebat:

Despre ce e vorba in kanon (animeul)?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| Goomi a răspuns:

Povestea Kanon "se învârte în jurul lui un grup de cinci fete ale căror vieţi sunt conectate la acelaşi băiat. Yuichi Aizawa este un student al doilea an de liceu, care au vizitat oraşul în care povestea are loc şapte ani înainte de începerea Kanon "lui. Povestea se deschide miercuri, 06 ianuarie 1999 [1], atunci când Yuichi ajunge în oraş şi este foarte detaşat de acesta şi de locuitorii săi. Înainte de întoarcerea sa, se decide că el este de a sta cu vărul său în primul rând, Nayuki Minase, şi mama ei, Akiko. După absenţa lui lung, Yuichi a uitat aproape totul, cu excepţia detalii minore de ceea ce sa întâmplat înainte de şapte ani şi este nevoie de a fi amintit de ceea ce el a lăsat în urmă. Nayuki iniţial încearcă în mod repetat, pentru a împrospăta memoria lui, dar nu reuşeşte. De-a lungul poveste, ca el invata despre nuante de supranaturale ale oraşului, Yuichi este amintit de evenimentele de şapte ani în urmă.

La o zi după întoarcerea lui Yuichi, el este cu Nayuki care îl arată în jurul oraşului. Nayuki îşi aminteşte că ea trebuie să cumpere lucruri pentru cină, dar Yuichi este reticente în a merge în magazin cu ea. Momente de după Nayuki lasă-l aşteaptă pe trotuar, o fată pe nume ciudat Ayu Tsukimiya se ciocneşte cu el, cu puţin de avertizare. La recuperare, ea îl trage departe la o cafenea din apropiere şi mărturiseşte pentru a fura din neatenţie un sac umplut cu taiyaki după ce a fost accidental speriat de vânzător înainte de a avea o şansă să plătească. Ei decid pentru a se întâlni din nou o altă zi şi Ayu scampers off. La câteva zile după ce a fost în oraş, Yuichi este acostat de către o fată pe nume Makoto Sawatari care şi-a pierdut amintirile ei, deşi încă îşi aminteşte că are o ranchiună împotriva lui de când a vizitat ultima dată oraşul. După ce a restrânge în stradă, el ia casa ei şi învaţă despre situaţia ei. Akiko da permisiunea sa traiasca cu ei pentru fiinţa de timp, care este împotriva planului Yuichi pentru ao preda la poliţie.

O altă fată, care este conectat la trecutul Yuichi este Mai Kawasumi care frecventează şcoala sa de mare ca al treilea an. Ea ia asupra ei pentru a lupta şi a învinge demonii pe timp de noapte în timp ce şcoala este pustiu. [9] Ca urmare a acestui fapt, ea este în mod constant acuzat de accidente, deoarece ea nu le neagă, fiind prea sincer să spună nimic şi ştiind că nimeni nu va crede că există demoni în şcoală. Yuichi intalneste intamplator o fata pe nume cincea Shiori Misaka care el ajunge să ştie, împreună cu alte patru eroine din poveste. Ea a suferit de o boală inexplicabilă de la naştere, care face o slabă la punctul de şcoală lipsesc din aceasta cauza. Yuichi începe să vorbească mai mult cu ea după ce a văzut-o în curtea şcolii o zi. Se pare că Shiori stă în afara şcolii, pe motiv aproape în fiecare zi, deoarece ea vrea sa intalnesc pe cineva drag la ei.