| Cosma_Mihaela_1999 a întrebat:

Explicati-mi,va rog, de ce in Razboiul Stelelor primul epispd este din 1999 si ultimul din 1983.
Si cum imi recomandati sa-l vad? In ordine in care au aparul filmele (pe ani) sau de la 1 la 6?
Vreau parerea cuiva care a vazut filmele.
FUNDA.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Primul film Star Wars a aparut in anii 77', dupa care in 1980 a aparut si episodul ''The Empire Strikes Back'', continuand cu ''Return of the Jedi'' (1983), ''The phantom menance'' (1999), ''Atacul Clonelor (2002), si sfarsindu-se cu episodul ''Razbunarea Sith'' (2005)
Eu ti-l recomand sa-l vizionezi in ordinea vechimii, exact cum ti le-am scris eu mai sus! happy
Asteptam episodul 7 care va aparea prin 2015. happy

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este asa fiindca la inceput a fost planificata doar o trilogie.
Cel mai bine este sa le vizionezi in ordinea cronologica a actiunii din filme, le gasesti aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboiul_stelelor_%28franciz%C4%83%29