| StrongHeart a întrebat:

Filme asemanatoare cu Matrix?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca iti plac animatiile scurte si asemanatoare cu animeurile japoneze iti recomand The Animatrix (2003) are legatura cu Matrix.

| Celcestietot a răspuns:

Inception, A Clockwork Orange, Shutter Island,
The Prestige, Memento, Edge Of Tomorrow, The 13th Floor, Another Earth, Dark City, District 9 etc

| StrongHeart explică (pentru Celcestietot):

Inception si portocala mecanica le-am vazut, o sa incerc Another Earth ca vad ca e cu universuri paralele si ma pasioneaza.

| Celcestietot a răspuns (pentru StrongHeart):

Da, este interesant acest film.

| StrongHeart explică (pentru Celcestietot):

L-am vazut, m-a dezamagit un pic finalul.

| Simpatic a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce legatura are de exemplu Portocala mecanica cu Matrix?
Matrix este cam unic in ideea sa, a lansat un mod nou de a privi SF-urile, si nu prea s-au produs filme care sa aiba macar aceeasi tema.
Numai spun ca filmele propuse de tine sunt interesante dar nu am nimic in comun cu MATRIX, cel mai apropiat ca si subiect si actiune poate fi DARK CITY

| Celcestietot a răspuns (pentru Simpatic):

Asta atunci? Transcendence. A fost interesant și cel mai aproape de Matrix, din punctul meu de vedere.