| BATTLEGROUND a întrebat:

Hei TPU

imi puteti spune niste filme din care as putea invata si imbogati cultura generala?
Un film bun dar care sa iti imbogateasca bagajul de informatiiwinking

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Gasesti pe youtube documentare din orice domeniu te intereseaza

| faramatania a răspuns:

Filme din care să înveți câte ceva/educaționale:The Bling Ring (2013),Kid Cannabis (2014),The Kings Of Summer (2013),Disconnect (2012),God's Not Dead (2014),The Gambler (2014),21 (2008),After The Dark (The Philosophers 2013), Short Term 12 (2013),Bully (2001),Neds (2010),Freedom Writers (2007)
Filme pentru cultură generală:The Social Network (2010),The King's Speech (2010),The Way Back (2010),Der Untergang (Downfall-2004),Agora (2009),12 Years a Slave (2013),The Monuments Men (2014),Interstellar (2014),The Theory Of Everything (2014)

| Anna121 a răspuns:

Uita-te la filme documentare.

| Furti a răspuns:

Gifted Hands
War Horse
Filmele urmaresc sa-ti arate o poveste fie ea reala, fie ea fictiva... ce se poate desfasura intr-o anumita perioada fie ca e Al Doilea Razboi Mondial, fie ca e perioada renascentista, fie ca e perioada razboaielor napoleoniene, fie ca sunt chiar in prezent.

Fiecare sursa de informatie iti imbunatateste bagajul de cunostinte, daca cunosti engleza te poti uita la videoclipurile postate de Spirit Science.

Daca vrei sa-ti imbogatesti cultura generala te sfatuiesc sa te uiti la documentare, sa citesti... le poti face pe amandoua... vezi un documentar, iti faci o idee despre cum sta treaba apoi citesti din diferite surse de informare pentru a aprofunda si fixa in memorie ceea ce-ai studiat, iar daca ai vazut un documentar, ceea ce-ai citit iti va reaminti de vreo imagine a unui eveniment sau mai stiu eu ce prezentat in documentar.

Daca tot vrei sa-ti imbunatatesti cultura generala, poti intra pe descopera.ro, pun in fiecare zi articole care-ti starnesc interesul si te stimuleaza sa-ti imbogatesti cunostiintele, abordeaza teme multiple.

Scuze ca am deviat de la subiect. Bafta!

| SnowKat a răspuns:

Buna tongue, as zice sa te uiti la filmele: Ion, Morometi, Ultima noapte de dragoste inaia noapte de rzboi, sincer acestea is filme care te ajuta pentru cultura ta generala plus ca sunt si romane care ti se dau la bac... Oricum eu sincer mai mult ma uit la Fenomene Stranilaughing Si multe filme de groazalaughing daca ai vrea sa te uiti la filme de groaza : The grudge(1, 2 si 3), the ring(1 si 2), exorcist, tarat in iad, cartea morti ...etc Stiu ca nu is prea educationale dar sunt interesante tongue
Daca te-am ajutat fundita :*

| MihocSilviu a răspuns:

The artist,The pianist,The slumdog milionaire,The machinist,Revolver,The life of pi,Lucy,toate aceste titluri merita vazute macar odata,pentru imbogatirea si mai buna a capacitatii neuronale sau pentru cultura generala,iti recomand carti si studii eloborate de Albert Einstein,Steven Hockwing,Pascal,Charles Darwin, si de asemenea scriitori celebri ca Lucian Blaga, Nichita Stanescu, Ion Creanga, Mihai Eminescu... sper ca te-am ajutat!

| Lizbeth a răspuns:

Oh,sunt multe filme bune care iti vor imbogati cultura generala, in caz ca le vei viziona.De exemplu:

1.Jesus of Nazareth(1977, o mini-serie in regia lui Franco Zeffirelli)

2.Lista lui Schindler

3.The Great Debaters

5.The Patriot-Patriotul(2000)

6.Remember the Titans

7.Hotel Rwanda

8.Braveheart

9.A Dangerous Method

10.The Duchess

Toate filmele de mai sus sunt niste filme exceptionale, care merita vazute cel putin o data în viata. Sper ca te-am ajutat!