| Panhead a întrebat:

Help! Cine e fan/a Vampire Knight? Eu una il ador! Vreau sa ma lamuriti cu o chestie : Am vazut ambele sezoane si am zis sa vad putin si din manga. Manga ce e de fapt? Ea e inaintea anime-ului sau contiunarea lui? Si pomenea ceva de genu' ca Kaname a dormit in nu stiu ce sicriu si ca nu e chiar fratele lui Yuuki si m-am cam zapacit.
Multumesc anticipat! :X

1 răspuns:
| DrunkenRat a răspuns:

Manga este un cuvant japonez pentru benzi de desene animate. Sunt usor de recunoscut desenele de tip manga, au un stil specific, barbie ascutita, ochii si sprancenele peste gene etc. Uite un exemplu http://www.penguinpetes.com/images/mangas_ff_07.jpg
Anime este tot un cuvant japonez care inseamna animatie (produsa in japonia), prin urmare, in categoria Anime, intra si desenele Manga.