| ccnv a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva mai multe chestii despre Daenerys Targaryen din Game of Thrones? Pe net gasesc mai mult povestiri ale episoadelor. Multam!

Răspuns Câştigător
| Polaris a răspuns:

Daenerys Stormborn, împreună cu Viserys, e ultima urmașă a Targaryenilor, baștanii care au cucerit Westerosul călare pe dragoni. Ultimul rege a fost omorât (deoarece era un baștan mai nașpet care voia "să ardă tăț' omu'") de Jaime Lannister, asta-i altă poveste. Mă-sa lui Dany a murit, Viserys vrea să fie rege, așa că, ajutat de Illyrio din Pentos, o vinde pe Dany lui Khal Drogo ca să primească o armată în schimb (primește ciuciu). Și Viserys moare, Dany prinde gustul puterii (că doar e khaleesi), și își începe călătoria spre Westeros, ca să-și salveze regatul din mâinile Uzurpatorului, Robert Baratheon. De-aici totu-i în serial.
Apropo, Daenerys face sex lesbian cu Melisandre.
http://awoiaf.westeros.org/index.php/Daenerys_Targaryen

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomandarea ar fi sa citesti cartile. o sa descoperi mult mai multe chestii acolo. personajele sunt prezentate in detaliu