| pinguinuVerde a întrebat:

Niște anime-uri tristuțe?

Răspuns Câştigător
| Rosalynne a răspuns:

Salut~

1. Anohana
Episoade: 11
Etichete: slice of life; supernatural; drama
Jinta Yadomi isi traieste viata in pace ca un chiulangiu, petrecandu-si zilele departe de scoala, jucand jocuri video acasa. Intr-o zi calduroasa de vara, prietena lui din copilarie, Meiko "Menma" Honma, apare si il roaga sa ii indeplineasca o dorinta pe care a uitat-o. El nici nu o baga in seama, fapt ce o enerveaza pe Menma, dar lui Jinta nu prea-i pasa.
Pana la urma, Menma a murit acum multi ani.
Prima oara, Jinta crede ca are halucinatii din cauza caldurii, dar se convinge mai tarziu ca el chiar vede fantoma lui Menma. Jinta si grupul lui de prieteni nu s-au mai vazut dupa moartea ei, insa trebuie sa se adune inca o data ca sa ii indeplineasca dorinta lui Menma. Fortati sa retraiasca durerea si vina pe care au simtit-o cand erau copii, vor putea oare sa gaseasca o cale sa o ajute pe Menma, si chiar pe ei insisi, sa treaca peste?

2. Colorful
Episoade: 1
Etichete: "slice of life"; "drama"; "supranatural"
"Eu" am murit si am fost dat afara din ciclul reincarnarii din cauza pacatului pe care "eu" l-am comis. Un inger mi-a spus ca mi s-a dat o sansa de a-mi aminti pacatul. Spiritul meu a posedat corpul unui baiat de 14 ani pe nume Makoto, care a incercat sa se sinucida si "eu" am incercat sa-mi amintesc. "Eu" sunt indurerat de teribila viata a lui Makoto si de faptul ca "eu" ii imprumut corpul. "Eu" am inceput sa realizez ca oamenii se ranesc unul pe altul pentru ca lumea este prea colorata, iar oamenii nu pot deosebi culoarea lor de a altora.

3. Happy Birthday: Inochi Kagayaku Toki
Episoade: 1
Etichete: "drama"; "slice of life"; "copii"
Dupa ce a fost abuzata mental si fizic de mama ei, Asuka merge la bunicii ei. Incet, ea invata despre valoarea ei ca fiinta umana si este capabila sa depaseasca multe obstacole.

4. Hotaru no Haka
Episoade: 1
Etichete: drama; istoric
Cum al doilea razboi mondial se apropie de sfarsit in 1945, Japonia trebuie sa tina piept bombardamentelor americane care devasteaza oras dupa oras. Hotaru no Haka, cunoscut si sub numele de "Grave of the Fireflies" (Mormantul Licuricilor), este povestea lui Seita si a surorii lui, Setsuko, doi copii japonezi ale caror vieti sunt distruse de razboi. Si-au pierdut mama, tatal, casa si persepctiva unui viitor - toate acestea fiind consecintele razboiului.
Ramasi orfani si fara casa, Seita si Setsuko nu au de ales decat sa mearga la tara asaltati de foamete si boli. Indurand nepasarea adultilor din jur, ei afla ca vremurile disperate pot transforma cei mai buni oameni in cei mai cruzi.

5. Hotarubi no Mori e
Episoade: 1
Etichete: drama; shoujo; supernatural; romance
Intrigata de povestea unui zeu al muntelui, Hotaru Takegawa se pierde intr-o padure antica in timp ce era in vizita la casa unchiului ei.
Extenuata si cautand ajutor, Hotaru gaseste un spirit al padurii care purta o masca pe nume Gin. Pricepe, cu greu, ca nu trebuie sa atinga baiatul altfel el va disparea. Cu toate acestea, Gin o conduce pe Hotaru afara din padure si o avertizeaza sa nu se mai intoarca niciodata daca nu are un cadou.
Nepasandu-i de avertizarile lui, Hotaru si Gin devin prieteni apropiati, avand in vedere faptul ca ea il viziteaza in fiecare vara. Cu toate acestea, relatia lor este testata atunci cand iubirea nu se intelege cu acea regula.
Hotarubi no Mori e spune povestea unei prietenii dintre doua fiinte care nu ar fi trebuit sa se intalneasca.

6. Kuroshitsuji
*Nu stiu cum sa zic, asa ca facem asa:
Sezonul 1: 24 de episoade
Sezonul 2: 12 episoade
Kuroshitsuji: Book of Circus: 10 episoade
Kuroshitsuji Book of Murder: 2 episoade (58 de minute fiecare)
Kuroshitsuji: Book of the Atlantic: 1 episod
*Btw, asta e ordinea in care trebuie vazute sezoanele si fimele. Asta daca ai de gand sa te uiti la tot. *
Etcihete: actiune, comedie, demoni, fantezie, istoric, shounen, supernatural
Tanarul Ciel Phantomhive este cunoscut drept "Cainele de Paza al Reginei" si are grija de evenimentele neplacute care au loc in Anglia victoriana pentru Maiestatea Sa. Protejat de majordomul sau loial, Sebastian Michaelis, Ciel face orice e posibil pentru a-si termina treaba. Este insa ceva ciudat la acest majordom?
O tragedie este ingropata in trecutul lui Ciel care l-a invaluit in intuneric, iar, in timpul unuia dintre cele mai intunecate momente ale sale, Ciel a format un contract cu Sebastian, un demon, oferindu-si sufletul la schimb pentru razbunare. Astazi, nu numai ca Sebastian este un majordom dat naibii, dar este si servitorul model care indeplineste fiecare ordin al stapanului sau - toate in timp ce se gandeste la ce masa delicioasa va face din sufletul lui Ciel. In timp ce cei doi lucreaza la misterul care-l bantuie pe Ciel, o legatura se naste intre ei pe care nici raiul si nici iadul nu o mai poate rupe.
**Poate nu este chiar atat de trist, insa pe bune ca am inceput sa plang cand am vazut prin ce a trebuit sa treaca Ciel, deci eu il consider trist.**

7. Loveless
Episoade: 12
Etichete: actiune; fantezie; mister; drama; supernatural; romance; josei; shounen-ai
In lumea Loveless, fiecare persoana se naste cu urechi si coada de pisica, care dispar numai daca acea persoana este implicata intr-o relatie sexuala. Din aceasta cauza, urechile si coada au ajuns sa simbolizeze virginitatea si inocenta. In plus, oamenii pot lupta doar in perechi sau cupluri, unde unul este Sacrificiul si celalalt Luptatorul. Primul este ranit si al doilea ataca.
Ritsuka Aoyagi este un baiat de 12 ani, care, din motive necunoscute, sufera de amnezie. Fratele sau a fost ucis recent si, de parca viata lui nu era destul de urata, in prima zi de scoala este abordat de un strain pe nume Agatsuma Soubi, care pretinde a fi o cunostinta de-a fratelui sau. Ritsuka afla ca Agatsuma si fratele sau obisnuiau sa lupte in perechi si ca, acum ca fratele sau este mort, Ritsuka trebuie sa-i ia locul. Impreuna, ei incearca sa afle motivul uciderii fratelui sau si a organizatiei "Seven Moons", care ar putea fi responsabila pentru asta.
Insa Ritsuka si Agatsuma se apropie unul de altul mai mult decat ar trebui...
**1. Te rog nu-mi da in cap pentru ca este shounen-ai.
2. Am ales anime-ul acesta cam din acelasi motiv ca Kuroshitsuji; povestea lui Ritsuka m-a facut sa plang.
Ma rog, eu plang din orice; cred ca ar trebui sa schimb sistemul asta ^^" **

7. Koe no Katachi
Episoade: 1
Etichete: drama; school; shounen
Ishida Shouya o intimideaza si agreseaza pe Nishimiya Shouko, o fata care este surda, pana in punctul in care este nevoita sa se transfere la alta scoala. Ca rezultat, acum el este cel intimidat, fara prieteni si fara planuri de viitor.
Acesta este drumul de care trebuie sa se achite.

8. Koi to Uso
Episoade:? (pana acum este doar un episod tradus in engleza)
Etichete: drama; romance; school
Minciunile sunt interzise si iubirea este si mai si. In viitorul apropiat, cand tinerii din Japonia implinesc 16 ani le este dat un partener de casatorie ales de guvern. Oamenii nu mai trebuie sa se chinuie sa gaseasca pe cineva cu care sa se casatoreasca, asa ca toata lumea accepta ca tara le va gasi un partener compatibil care sa-i faca fericiti.
Yukari Nejima are 15 ani. El traieste intr-un mic colt al tarii si pare sa nu poata inainta in viata. Este mai mult decat sub medie atat academic, cat si atletic. Insa el ascunde inautrul lui o inima plina de pasiune!
Ce i se va intampla cand se indragosteste in aceasta lume in care iubirea este interzisa?

Uite si lista mea: https://myanimelist.net/profile/Cora-kyun
Imi pare rau daca am greseli gramaticale sau daca ceva nu are sens!
Sper ca te-am ajutat~

6 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Akame ga kill

| Speed99 a răspuns:

Trenuletul Thomas.

| AIeXxX a răspuns:

Gokukoku no brnhildr

| YuuChan a răspuns:

Death Parade, finalul ma ucide.

| MineTugay a răspuns:

Plastic memories

| Radu_Radu_2002 a răspuns:

Assassination Classroom, are un final super trist, il recomand din inima.