| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU, dati-mi va rog un film sau mai multe care sunt cu comunisti, nazisti, al 2 lea razboi mondial sau primul, sa fie cat de cat noi, imi plac cele cu Adolf Hitler cu razboi, d-au funda si voturi sal...

Răspuns Câştigător
| stefan22 a răspuns:

American Histroy X, The Bunker (1981), Downfall, Max Manus,Defiance,The Boy in the Striped Pyjamas,Surviving with Wolves, The Last Train, Letters from Iwo Jima, Der Untergang

3 răspunsuri:
| zzzzz a răspuns:

Cred ca filmul "Pianistul (The pianist)" se incadreaza oarecum in cerintele tale.

Bazat pe memoriile pianistului Wladyslaw Szpilman, filmul prezinta povestea cutremuratoare a unui stralucit pianist polonez care, datorita originii sale evreiesti, in timpul ocupatiei naziste a Poloniei duce o viata de fugar, pentru a nu fi deportat. Szpilman reuseste sa fuga din ghetoul din Varsovia si ajunge sa se ascunda mult timp printre ruinele orasului. Salvarea ii vine de la un ofiter german care, impresionat de talentul lui, in loc sa il aresteze (sau chiar sa il omoare) nu destainuie nimanui locul unde pianistul isi gasise ascunzatoare.

Sper sa-ti placa! De fapt...sigur iti va placea!

| Elenuca3567 a răspuns:

1.Binecuvantata fii inchisoare (o femeie inchisa in vremea comunistilor)
2.Patru luni teri saptamani si doua zile (o tanara care face avort in vremea comunistilor)
3.Chudo minunea (un film despre o minunea adevarata ce a avut loc in Rusia anilor '50-'50)
4. Copilul lui Noe- Eric Emanuel Schmit (o carte scurta si frumoasa despre viata unor copii evrei in timpul Holocaustului)
5.Baiatul in pijamale vargate (The boy in the striped pyjamas)
funda? big grin

| alexandruvio a răspuns:

Nici pe aiciea nu se trece din al doilea rzaboi mondial