| patrik986 a întrebat:

Am vazut un film acum cativa ani si nu mai stiu cum se numea, era vorba despre două sore, se jucau tenis parcă și una dintre ele a cazut si i-a intrat un ac lung exact prin mijlocul capului parcă și cealaltă femeie cauta un medic de fapt o mumie care să o salveze pe sora ei și mai era vorba despre un bătrân care avea puteri si aduce la viața un pui de terodactil sau ce era si cam atât îmi amintesc laughing)...stie cineva numele filmului?

Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

Les aventures extraordinaires d'Adèle Blanc-Sec (2010)
https://www.cinemagia.ro/......ec-487569/

"Acest film fantastic ne prezintă întâmplări din viaţa Adelei Blanc-Sec (Louise Bourgoin), ea fiind o tânără aventurieră, iar sora ei geamăna a suferit un accident grav (are înfipt în cap un ac de prins părul). Adela se simte responsabilă de ce a păţit sora ei aşa că ar face orice pentru a o vindeca. Ideea ei este căutarea mumiei unui medic din antichitate, doctorul personal al faraonului Ramses şi crede că dacă reînvie mumia poate primi ajutor pentru vindecarea surorii sale. Pentru a trezi mumia Adela apelează la un professor nonconformist. Acesta are puterea şi cunoștiințele pentru a readuce la viaţă mumia şi se "încălzeşte" prin trezirea unui pterodactil care acum terorizează întregul Paris. După ce profesorul este prins de poliţie şi închis pterodactilul trebuie oprit, lucru pentru care poliţia cheamă în ajutor un celebru vânător. Ce se va întâmpla cu profesorul? Va reuşi vânătorul să oprească pterodactil-ul? Va reuşi Adela să îşi vindece sora?"

| patrik986 explică (pentru faramatania):

Multumesc mult!

| faramatania a răspuns (pentru patrik986):

Cu multă plăcere, mulțumesc și eu.

6 răspunsuri:
| iAMVi a răspuns:

Sigur nu e abonat la psihiatru regizorul acelui film?

| patrik986 explică (pentru iAMVi):

Habar nu am dar e super filmul laughing