| Anonim420420 a întrebat:

vreau si eu o explicatie la finalul filmului "Passengers 2008" care sa nu fie de pe net, deci in final sora lui Claire ajunge la apartamentul ei si citeste acel bilet, as vrea sa stiu mai exact care este finalul filmului, nu l-am inteles prea bine, Claire si Eric sunt de fapt morti? Va rog sa imi explice si mie cineva finalul multumesc! Tin sa mentionez ca filmul a fost rulat in seara aceasta la pro cinema

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Finalul e șocant. Ce nu ai înțeles? Nimeni nu a supraviețuit accidentului! Just! ))
Știu că l-am vizionat și eu, cu mult timp în urmă...
Deși filmul începe cu câțiva supraviețuitori ai accidentului aviatic, cu Claire, psiholog de profesie, aflată și ea în avion în momentul prăbușirii, care încearcă să îi ajute pe pasagerii aflați în viață să depășească momentul prin ședințe de terapie. Dar observă că aceștia dispar rând pe rând de la ședințele ei, iar ea acuză compania aeriană de conspirație (nu erau dezvăluite nici măcar cauzele care au dus la producerea accidentului), e convinsă că compania încearcă să mușamalizeze accidentul, făcându-i pe aceștia să dispară.
De fapt, toți pasagerii sunt morți (inclusiv, pilotul), doar că unii dintre ei nu știu încă, iar alții nu sunt împăcați cu ideea morții. Fiecare suflet, când se simte pregătit, va pleca (acesta e și motivul pentru care dispar)

De aceea treptat, toți din cei care se aflau în avion, primesc un semn, care îi fac să își dea seama că nu au supraviețuit accidentului. În întâmpinarea lor spre lumea cealaltă, vin persoanele lor dragi (părinți, rude, prieteni, chiar și câinele unuia dintre pasageri, care a murit când el era doar un puști de 6 ani). Acela e momentul în care el realizează că e mort. Știu că fuge și se aruncă în fața unui tren, care merge în viteză, să se convingă de adevăr. Dar trenul trece prin el, fără să-l atingă.

Claire află că e pe lista pasagerilor morți, când are o discuție cu pilotul avionului, iar acesta din urmă îi lasă o servietă care conține o agendă cu lista pasagerilor decedați. Acolo va găsi scris și numele ei... E tristă ideea filmului.
Sora și cumnatul ei, îi vizitează casa, unde Claire, înainte de a se urca la bord, i-a lăsat un mesaj, într-un plic :"You are my sister. My life is incomplete without you".
Cam așa se desfășoară filmul, însă merită vizionat.Și revizionat (dacă vrei să plângi din nou!). tongue