| xeux01 a întrebat:

Am 2 catelusi rottweiler de 2 luni baiat si fata. Acum 2 zile le-am dat putin cam mult pedigree si de atunci fata nu mai mananca nimic, plus ca a vomitat de vreo 3 ori in acea zi. De la pedigree sa fie problema? Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Cainele nu stie cat sa mamance. el manaca tot ce vede.
a vomitat pentru ca a mancat prea mult.
al meu e un calic si mai inghite si nemestecat. eu ii alternez mancare de casa cu boabe. insa in principal ii dau mancare de casa.
sper ca pedigree-ul pe care l-ai luat e mancare pentru pui.

| xeux01 explică (pentru Danzell):

La fel si eu ii dau mancare de casa si dimienata incep cu pedigree si uneori mai dau si seara. Faza e ca azi e a 3-a zi de cand am exagerat eu cu mancarea, acuma tot ce mananca da afara(apa si ii mai dau lapte foarte rar)

| Danzell a răspuns (pentru xeux01):

Fara lapte. cainii nu prea digera laptele. poate fi si de la asta
si nu mai alterna mancarea. dai doar boabe. verifica pe punga de pedigree cantitatea pe care trebuie sa i-o dai, pentru ca sunt calculate in functie de greutate si varsta.
de la 2 luni in sus trebuie sa ii dai cam de 3 ori pe zi la 4-5 luni de doua ori.

Pune cantitatea de boabe recomandata si stai langa ei pana mananca. in cam 10 minute, daca au terminat sau nu trebuie sa le iei castroanele. in functie de cat au mancat. le ajustezi cantitatea. daca nu au mancat tot, pui mai putin si invers.

3 răspunsuri:
| Florian000 a răspuns:

Nu e obisnuit cu cantitatea de mancare.Dai cantitati exacte de mancare. Ca doar nu azi mananca 1 kg iar maine 500 de grame.