| Carmen_Moise_1964 a întrebat:

Am ciobănesc german de 5 luni și 10 zile. Pe la 3 luni i s-au ridicat urechile bine dar s-au lăsat după o luna. Acum se mai ridică, dar nu puternice, și iar se lasă. I-am dat calciu, iar din alimentație nu-i lipsește urda. E foarte vioi și deștept. Deja știe multe comenzi și le face fără stimulente. Cred ca are cel puțin 28 kg. A crescut foarte bine dar nu mai tine urechile ridicate. De fapt urechea dreaptă o tine mai mult ridicată.
Ce se întâmplă, își mai ridică urechile ca la 3 luni?
Ce trebuie sa fac?

1 răspuns:
| Gaby212 a răspuns:

Faza cu ridicatul urechilor apare de la 3 luni si se definitiveaza pana la varsta de 1 an.
Asa a fost si Remy al meu, urechile i s-au ridicat complet la 10 luni.

Un sfat pe care l-am primit de la veterinar: nu e bine sa ii atingi urechile in aceasta perioada...Sa il mangai pe urechi sau sa il tragi de ele, in niciun caz!

Incearca sa ii distragi atentia cu diverse sunete, el va tresari instinctiv si vei observa ca se ridica si ciuleste urechile