| Once21 a întrebat:

Am de cateva zile un catelus si nu prea ma descurc sa am grija de el. In primul rand, ma deranjeaza faptul ca isi face nevoile in toata casa. Treaba mare si-o face doar cand il scot afara, nu am probleme cu asta, dar ne lasa "baltute" peste tot si nu-mi pot da seama intotdeauna cand are nevoie. Cum il invat sa faca intr-un singur loc?
Apoi, plange tot timpul cand il las singur sau cand il pun in culcus, chiar daca sunt cu el in camera. Din cauza problemei mentionata mai sus, nu-l pot lasa liber prin casa si cand nu il tin in brate sta intr-o cutie destul de mare, insa nu suporta sa-l las acolo. Mi s-a spus ca o sa se obisnuiasca cu timpul dar nu putem nici sa dormim din cauza lui si am nevoie de niste sfaturi, macar pana se mai incalzeste afara si creste si el ca sa-l pot lasa afara in curte. Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| IzzyNailart a răspuns:

Eu am avut un pui de lup care facea la fel...este ca un copil michappy in primul rand vei observa ca exista anumite zone pe care le foloseste ca toaleta deci eu iti sugerez 2 lucruri
1. imediat dupa c mananca sa il dai afara pentru ca el o sa se obisnuiasca cu timpul ca trebuie sa isi faca nevoile dupa c mananca (metoda asta am incercat-o cu un alt catel de-al meu si crede-ma ca mers)
2. mai poti observa ca el cand isi face nevoile se agita pentru ca nu isi gaseste un loc. asa ca daca se trezeste si vezi ca incepe sa misune inseamna ca vrea la baietongue. Ceea ce poti sa faci este sa il urmaresti o zi si cand vezi ca vrea sa isi faca nevoile pune-l pe un ziar sau ceva care sa absoarba lichidul. Se va obisnui sa faca numai acolo si cu timpul poti sa scoti ziarul afara iar catelul obisnuit sa faca pe ziar te va ruga sa il lasi afara tongue asta am facut cu puiul de lup sper ca am fost de ajutorhappy sa imi spui cum a fost

1 răspuns:
| EmotionalKoma a răspuns:

Si mie imi plangea cand il puneam in culcus, tine-l aproape de patul tau si ii ti mana aproape sa o mirose, oricum o sa se obisnueasca in cateva zile.ar fi posibil sa vrea si afara cand plange si al meu plangea si eu nu stiam ce are, dar el vroia afarahappy