| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a întrebat:

Am doua intrebari
1.Prin ce se diferentiaza varietatile de bichon intre ele
2Se pate imperechea un caine bichon havanez cu o catelusa bichon maltez? Daca da,ce ar trebui sa iasa / E vorba de cainele meu,a cunoscut o catea splendida, Isa si sunt in perioada de tatonare si ma intrebam daca nu s-ar putea imperechea

Răspuns Câştigător
| ZOZOKid a răspuns:

Salut! Eu am catelusa bichon maltez pe care am imprecheat-o cu un bichon frise. A nascut saptamana trecuta 6 puiuti superbi si sanatosi happy. Asa ca atata timp cat amandoi sunt specii de bichon, totul va merge bine.

Despre varietatile de bichon, nu pot sa zic ca le cunosc foarte bine. Doar cateva trasaturi generale :
Bichonul maltez este in general alb in totalitate, un pic mai mare ca dimensiuni decat celelalte rase, cu forma mai alungita si cu botul un pic mai ascutit, si cu blana ondulata.
Frise are blana mult mai creata, aproape ca la oi. Are tot culoarea alba, dar este mai scurt ( ca lungime). Picioarele sunt in schimb un pic mai lungi ( deci e un pic mai inalt ), botul este mai tesit decat la maltezi, iar formele corpului sunt mult mai drepte, mai patratoase.
Bichonul havanez se aseamana cu cel maltez, atata doar ca este mai mic si ca de obicei are culoarea bej sau alte nuante de maro deschis.
Sper ca te-a ajutat.

1 răspuns:
| 4ndr3i a răspuns:

Cred ca va iesi un bichon havaltez!