| Mariacld a întrebat:

Am nevoie URGENT de ajutor!

Am o cățelușă(bichon havanez) care in 2 luni va împlini varsta de un an.

Inca nu s-a învățat sa faca afara... I-am batut pe ai mei la cap mult ca sa accepte un catelus si intr-un final au acceptat. Stiam ca necesita responsabilitate, i-am facut toate vaccinurile, urmeaza sa i-l fac pe acela de un an, stie sa facă la pled dar ăsta e singurul minus, nu stie sa faca afara! Recunosc, am comis-o, nu am insistat cu iesitul afara deși uneori făcea cand o scoteam si acum vreau sa fac tot posibilul sa o învăț sa faca afara dar mi-e teama ca e prea tarziu pentru a învăța.

Credeti ca acum, la aproape un an, o mai pot învăța sa faca afara? sad dau fundă

Răspuns Apreciat de Editori
| marin1988 a răspuns:

Da, poate fi învățată. Dar necesită poate mai multă perseverență din partea ta să o înveți. Eu am 2 cățelușe (nu sunt de rasă) și au învățat destul de târziu să facă doar afară. Acum știu să se ceară chiar insistent când e nevoie. De obicei le scot de 3 ori pe zi.

| Mariacld explică:

Eu pot sa o scot o data înainte sa plec la scoala, si o data sau de doua ori dupa ce ma întorc, oricum in mare parte sta doar in curte daca e cald afara (doar ziua, seara doarme cu noi in casa). O sa ma straduiesc sa o dresez dar imi era teama ca s-a făcut prea mare pentru a se învăța sa faca afara. Multumesc pentru sfat