| cstefan96 a întrebat:

Am o broasca testoasa si o tin de cateva zile intr-un lighean.As dori sa-i afc un terariu dar sa nu aiba amteriale scumpe, sa fie destul de bun cat sa treaca iarna aceasta. Mi-ati putea da niste sfaturi despre cum sa-l fac?(as dori daca se putea sa tineti cont si de ce ii trebuie unei broaste testoase)

1 răspuns:
| sonya a răspuns:

Buna. Eu detin 2 broaste testoase de Florida, le am de cand erau mici, au in jur de 3 ani. Au crescut mult. Daca este doar pentru aceasta iarna in functie de marimea ei faci si acvariul. Daca e mica ii poti construi un acvariu de 60 de litri. Undeva lungime 60 si latime 40 sau 30. Acum depinde si marimea suportului. Daca e mica ii poti construi si o insula sau ii pui niste pietre mai mari pe care sa se poata urca. De asemenea, tot daca e mica trebuie sa ai neaparat bec. Mai trebuie un incalzistor si filtru pentru acvariu. Daca construiesti tu acvariul, cumpara sticla in functie de volumul acvariului. Daca vrei ceva mai mare de 100 de lictri ar fi bine sa folosesti sticla groasa, undeva la 10mm. Geamurile trebuiesc lipite, asa ca atunci cand te duci la cumparaturi sa iei unul special pentru acvarii (scrie pe el). Daca ai nelamuriri poti intra si pe http://www.testoase.com/. Ai acolo foarte multe informatii si cum sa iti construiesti un acvariu. Daca ai nelamuriri ma poti contacta si pe privat. Succes si ai grija de broscuta. Pa, pa.