| mihaitayyyy a întrebat:

Am o catelusa de 5 luni ciobanesc caucazian si vreau sa ii fac un vaccin care sa includa toate bolile(parvoviroza,antirabic, etc) se poate face?

P.Sbig grinaca a avut parvoviroza poate sa mai faca odata?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In primul rand, inainte de vaccinare se face deparazitare interna ( contra viermisorilor), iar apoi dupa 5-7 zile ( daca nu prezinta viermisori) se fac o parte din vaccinuri, iar apoi dupa 2 saptamani cealalta parte (polivalent si atirabicul).
Nu se vaccineaza cainii fara deprazitare interna facuta si daca prezista semne de boala.
Eu stiam ca odata ce a avut parvoviroza, este imun, dar, nu se stie niciodata deoarece bacteriile evolueaza si modifica, deci e bine sa il faci si pe el.

| mihaitayyyy explică (pentru LaLaura):

Multumesc!

| LaLaura a răspuns (pentru mihaitayyyy):

Nu ai pentru ce!

3 răspunsuri:
| buldog a răspuns:

Buna! Poti sa imi dai mesaj privat cu id-ul tau, te rog? Vreau sa te intreb cate ceva despre rasa, vreau si eu sa imi iau... Multumesc!