| Inessix a întrebat:

Am o pisica maidaneza care are 2-3 saptamani. E foarte mica si plina de purici. Credeti ca daca ii pun picaturi dupa cap ii dispar puricii? nu e toxic pentru ea avand in vedere cat e de mica?

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pentru puii de pisica, exista la farmacia veterinara niste fiole care se dizolva in apa si se spala pisica cu acea apa.Se lasa apoi pisica sa se usuce cu acea apa pe ea. Miroase urat, a petrol! Picaturile contra puricilor care se pun dupa ceafa se pun in functie de greutatea animalului, cea mai mica pisica fiind de 1 kg! Asa ca a ta este mult prea mica! De asemenea la farmacia veterinara se mai gaseste si pudra contra puricilor. Se pune pudra pe spatele pisicii,unde nu se poate linge. O alta metoda este baia cu sampon special contra puricilor, care se gaseste tot acolo, dar trebuie sa tii pisica cu samponul facut spuma pe ea cam 10 min.,ceea ce este cam greu,ca mata incepe sa tremure si te apuca mila de ea! Purecii se mai ineaca la baie si apoi poti face despurecarea manual,adica cautandu-i si ucigandu-i unul cate unul. Faci treaba asta azi,o faci si maine,pana termini purecii! Apoi ii cumperi o centura contra purecilor, pe care i-o pui la gat, ca sa nu mai contacteze altii.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel mai bine mergi cu ea la un cabinet veterinar, anunți imediat medicul/asistenta că are purici, ceri ajutorul lor să scapi de ei și vezi starea de sănătate și cum să o hrănești.
Miau, miau,...
Pa, pa.

| Joannaa a răspuns:

Eu zic sa incercihappy

| Iamal a răspuns:

De ce nu intrebi vanzatorul, el trebuie sa stie sigur

| DYsSsA a răspuns:

Da o sa scape de putici.Dar daca este mai mica poti sa-i pui mai putine picaturi. Exista si sprayuri pentru purici. Eu le-am pus picaturi la cateii mai mare, dar la cei mici le-am dat cu spray si a omorat imediat puricii si sprayul era expirat din 2009 laughing happy

| Inessix explică:

big grin pai nu exista un vanzator ca l-am gasit parasit si de aia e plin de purici. Mi-e mila de el... si vreau sa-l pastrez. E duminica deci nu am ce medic sa gasesc. Moare saracu` scarpinandu-se. I-am pus o picatura mica dupa cap. Sper sa ii treaca. E foarte dragut.

| thelittleenstein a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incerci sa contactezi un veterinar pentru precautie.Si eu am o pisica de aproximativ 2 ani si am facut la fel.Acum depinde de tine daca vrei sau nu sa il contactezi.Succes!