| DoDo a întrebat:

Am observat ca la cauze nobile se vorbeste despre pameni mereu dar despre animale? despre caini? dorm sub cerul liber, sunt batuti mananca din gunoaie au o viata murdara dr tousi sunt loiali locuitorilor? de ce? pentru ca ei stiu sa ierte indiferent de situatie stiu ce este iubirea adevarata! si stiu ce este aceea loialitate! lor nu le pasa ca traiesc in mizerie ei te iubesc indiferent de situatie! ei sunt vai de mama lor! dar copii mici st mereu pe primul plan! ieri auzeam la piata o femeie care ot zicea da-i dracu de caini(scuzatima ca folosesc cuvantul acesta)copii sai salvam lasa animalele! si cu toate asta ei de ce nu mai sunt loiali? pentru ca iei intodeauna vor fi mai destepti ca oameni ei chiar au suflet nu ca unii oameni! nu zic sa nu le salvam si viata copiilor cu boli dar gnditiva la ei sunt fiinte oamenii buni! ei sufera in tacere dar noi oameni ce facem? chemam hinghieri sa ii omoare ganditiva cati caini au murit din cauza noastra! ei chiar sun ca sa zic asa sfinti cu credinta in dumnezeu! chiar daca nu este hranit el intotdeauna isi iubeste stapanul care il poate bate meeu dar el tot il iarta nu ezste ca omul il injuri si pleaca nu nu este asa! asa ca eu va intreb la care ati tine mai mult la un copil sau la un prieten care mainue poimanbe te omoara in casa? sau la un caine care te apara indiferent de situatie? eu una la caine! voi nu vreti ca sa se faca ceva si pentru ei? daca da haideti sa luptam si la salvarea cainilor datile o seansa ei merita iubire si afectiune sa ne dam mainile si sa speram ca si ei sa fie salvati!

5 răspunsuri:
| Nicolelenaa a răspuns:

Draga mea iti respect f mult parerea
si eu as alege un caine nu u7n om
am un suflet mare si ii ador
dar nu numai caini
si pisicile sunt in aceeasi situatie
or fi ele mai sirete si hoate dar mangaierea lor nu poate fi inlocuita

| raluky4 a răspuns:

Pe acest subiect mi se pare ca unii oameni sunt cei mai idioti, tampiti si nesimiti (scuzti expresiile).
Sa se faca in asa fel incat animalele, si oamenii mari si copiii, sa aiba o viata mult mai buna.

| Dove a răspuns:

Ai mare dreptate dar asta se intampla special in Romania.Il alte tari sunt salvati, dar aici plus ca mereu mai vedem cate un rrom sau un chochil care dau in ei crezanduse superiori.Si uni caini devin rai doar din cauza asta.Si in primul rand sunt o gramada de bani dati fundatiilor pentru copii bolnavi iar la caini foarte putin. Dar asta e traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.Tot ce ai spus despre caini e total adevarat plus ca un caine nu v-a judeca niciodata omul dupa infatisarea lui.Cainele nu este singurul animal care face asta dar cainele o face cel mai bine.Mai ales cand aud de eutanasirea lor pentru ca sunt prea multi(cica)deparca rromi astia care ne fac tara de cacao omorand si violand(scuzati)oameni prin Italia(de exemplu). Ei ar trebui eutanasiati sau mai bine castrati nu caini. Dar peste ceva timp Romania va ajunge la stadiul in care sunt majoritatea tarilor acum cand ele vor ajunge la un alt stadiu si nu vom mai avea probleme cu toate cu care ne confruntam.Si eu sunt pentru salvarea animalelor domestice care traiesc pe strada!
PStongueoate ca am deviat putin de la subidect...

| piciuk a răspuns:

Pentru ca in Romania oamenii nu dau doi bani pe animale, nu le pasa

| nighter a răspuns:

Problema e ca in alte tari s-a cam rezolvat problema oamenilor care nu au casa si ce manca (exista tot felul de adaposturi sociale, pensii de ajutorare a acestora etc.) ori la noi inca nu s-a rezolvat problema oamenilor. In principal aceasta ar fi prioritara. Daca tu nu ai avea ce manca si unde sta si un caine la fel sunt convins ca te-ai revolta daca eu as adopta cainele si nu pe tine. Guvernul trebuie sa rezolve intai problemele pe care le are cu oamenii si apoi sa rezolve si cea cu cainii, care sunt importanti si ei, de asemenea. Sunt foarte draguti si sunt de acord cu tine ca merita mai multa atentie si trebuie sa avem grija de ei. Sunt si eu iubitor de animale, dar trebuie sa privim obiectiv problema si sa recunoastem ca in aceeasi situatie sunt si semeni de-ai nostri nu doar cainii. Sunt si copii care mor de foame si mor pe strazi.