| Anhmes23 a întrebat:

Am si eu o intrebare va rog! Am absolvit 11 clase la un liceu economic, ce sanse am sa fac vreun curs pentru asistenta medicala? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie intai sa termini 12 clase. Cu certificatul de absovire, chiar fara bacalaureat, te poti inscrie la o postliceala de asistente (nu la colegiu). faci postliceala si pe durata celor 3 ani esti obligata sa iei bacalaureatul. Daca la terminarea postlicealei nu ai luat bacalaureatul, nu vei putea sustine lucrarea de licenta si nici nu vei primi vreun certificat de absorvire (adica vei fi pierdut si timpul si banii, fiindca nu vei primi nici o dovada de studii fara bacalaureat).

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să termini liceul şi, PREFERABIL să promovezi BAC-ul!
Apoi vei putea să te înscrii la o Şcoală Postliceală Medicală, la asistenţă medicală generală ( sau altă specializare dorită )!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......u-facut-o/

Toate cele bune!