| anonim_4396 a întrebat:

Daca urmezi o postliceala (stiu ca nu ai nevoie de bac), la sfarsit se da licenta? Am auzit persoane care au facut o postliceala si si-au dat licenta la sfarsit, dar si persoane care spun ca la o postliceala nu se da licenta ( asa cum se da la facultate), ci ti se inmaneaza doar avizul de libera practica fara nimic altceva.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Unele dau licenta si altele nu, inainte sa te bagi te informezi bine care merita sa o faci - care iti da licenta in mana si daca nu iesi fericita mergi la eures si pleci sa lucrezi in camp 40 de ore saptamanale apoi vi in Romania cu mii de euro

| AntoniaMaariaa a răspuns (pentru mgtow):

Multumesc de raspuns. Totusi, eu urmez deja o facultate. Am pus aceasta intrebare, deoarece m-am contrazis cu foarte multe persoane care afirmau ca nu se da licenta daca urmezi postliceala, iar din ce stiam eu trebuie sa o dai la sfarsitul studiilor.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Chiar dacă la înscrierea la Şcoala Postliceală nu se cere ( în mod obligatoriu ) prezentarea/depunerea Diplomei de BAC, ai OBLIGAŢIA de a promova BAC-ul în cei 2-3 ani de cursuri postliceale şi de a OBŢINE Diploma de BAC!
În cazul în care nu promovezi BAC-ul şi nu obţi Diploma de BAC, atunci NU ţi se va da o Diplomă de absolvire a Şcolii Postliceale respective - primeşti doar o amărâtă de Adeverinţă :(

De asemenea, pentru a primi Diploma de absolvire a Şcolii Postliceale, va TREBUI să susţi examen!
Dacă promovezi "examenul de certificare a competenţelor profesionale", atunci vei primi un "Certificat de competenţe profesionale nivel 5" = " Certificat de calificare nivel 5 însoţit de suplimentul descriptiv al certificatului în format Europass" ( anexa nr. 7 ).

Vezi alte detalii la linkul :
http://ismb.edu.ro/documente/retea/2015/acte_studii_absolventi_2015.pdf

http://lege5.ro/......niversitar

Toate cele bune!