| AlexandraImiplaceciocolata a întrebat:

Am un caine de 6 luni, este rasa boxer si daca ma ating de mancarea ei ma musca, si avand 6 luni doare destul de tare, dar numai pe mine, daca mama mea se atinge de mancare nu ii face nimic. Nu stiu ce sa fac... va rog daca aveti vreun sfat pentru mine ajutati-ma... sad

Răspuns Câştigător
| ioanax2004 a răspuns:

Buna Alexandra! Este o intrebare dificila. Totusi, ai putea sa fi putin mai dura. Cainele te vede slaba si de aia. Uite, cainele meu, unul care a murit, cand era pui daca te apropiai de ea maraia. Uite ce am facut: de fiecare data cand maraia o loveam cu ziarul pe bot. Asta a mers dar era Rottweiler. Sfatul meu este sa incerci si tu si, ai putea incerca si asta: sa ii dai sa manance de la tine din palma, apoi vei continua cu bolul sau in ce ii dai tu cand vei avea incredere ca nu te va mai musca. Bafta!

| AlexandraImiplaceciocolata explică (pentru ioanax2004):

Merci pentru sfaturi ma ajuta foarte mult... :* happy

6 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Inseamna ca s-a atasat de mama ta si pe ea o respecta.Asa fac boxerii se ataseaza de un membru al familiei.Cand face asa ia-i mancarea si pedepseste-o. Leag-o sau inchide-o undeva 10 minute pana pricepe ca nu e bine.Dar, in general cainele trebuie lasat in pace cand doarme si mananca.Eu am avut intotdeauna doar boxeri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu este sa nu vi direct cu mancarea in bol si gata masa, i le pui tu de fata cu ea si nu toata deodata treptat. Daca mananca si face urat nu mai primeste mancare, si continui exercitiul pana nu o sa mai fie nici o problema.

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Poate tu ii permiti asta, iar mama ta nu. Arata-i ca tu eti seful 'haitei' si ca trebuie sa se supuna.
Nu este un comportament normal pentru un boxer...incearca sa rezolvi cat mai repede problema pana nu creste. Eventual mergi la un dresor.

| njohn a răspuns:

Poate esti prea dur cu el il bati de aia are ciuda pe tine?

| Lazar_Cristi_1995 a răspuns:

Pai,ar trebui sa tii bolul cu mancare la nivelul capului ei.Cand ea incearca sa manance,nu o lasa, iar cand va sta complet linistita, da i mancarea, apoi incearca sa i o iei. Poti repeta fazele astea la fiecare masa, pana se obisnuieste.Trebuie sa fi autoritara.