| Raluca1724 a întrebat:

As vrea pentru ziua mea de nastere un catelus Shih Tzu, dar nu stiu nimic despre cresterea lui, cum trebuie ingrijit, de ce mancare are nevoie. Cine ma poate ajuta? Voi da fundita la cel mai folositor raspuns! happy

Răspuns Câştigător
| ٳ ٴٳ ٴ !ńα ßáäá''ђђ ٳ ٴٳ ٴ a răspuns:

Si eu am tot catelus Shih-Tzu pe care l`am primit acum 2 ani de ziua mea :X
Catelusii din rasa Shih`Tzu nu sunt foarte pretentiosi. Au nevoie de mancare pentru catei de talie mica sau hrana la plic si trebuie periati cam in fiecare zi ca sa nu li se incalceasca blana, iar afara trebuia scosi cam de doua ori pe zi
Sunt niste catzelusi foarte afectuosi si iubesc copiii :X
Daca mai vrei sa afli ceva despre ei, trimite`mi un mesaj privat happy
Pwpici :* >big grin

3 răspunsuri:
| Raluca1724 explică:

Multumesc pentru raspuns kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Shih Tsu / Chih-Tzou este un catelus de talie mica de origine chineza. Shih tzu in chineza inseamna leu, insa marimea sa nu prea pare sa ne sperie si sa ne faca sa credem ca este regele animalelor cu toate ca o data achizitionat cu siguranta va fi regele inimilor noastre. Este un caine tandru si iubitor, loial si perfect ca animal de companie pentru familiile cu copii mici, tolerandu-le fara probleme nazdravaniile. Ii place sa latre mult si este vigilent; este un catelus de interior desi nu ii displace nici mediul extern. Este destul de pretentios din punct de vedere al ingrijirii blanitei, care se incurca foarte repede daca nu este periata zilnic. Nu tolereaza caldura excesiva si are obiceiul de a sforai sau fornai.Shih tzu traieste in medie 14-16ani.

sper sa te ajute:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu un shih tzu de 6 saptamani deocamdata este mic si mai mult doarme dar am o problema cu mancarea, nu a mancat de 2 zile, a rontait putin dar nu vrea sa manance,
doar fortat, mi-e frica sa nu moara(pentru ceilalti, ajutati-ma)