| PoisonedArrrow a întrebat:

As vrea sa-mi achizitionez un Porcusor de Guineea. M-ar costa mult intretinerea lui? Tolereaza copii?

Răspuns Câştigător
| ioana100 a răspuns:

Iti zic eu raspunsul concretbatting eyelashes:depinde de la porcusor la porcusorde comportamentul fiecaruia daca tolereaza copii, sunt sigura ca nu o sa-i placa sa-l ia cineva toata ziua in brate si sa-l jigareasca.Rumegusul nu este recomandat pentru ca le intra in ochi,fac infectii,recomandat este talasul sau o paturica care s-o azesi pe fundul custii.Ei trebuie sa aiba o hrana variata,morcovi,salata sa nu fie in exces,poti sa ii o dai odata la doua saptamani,iarba proaspata trebuie lasata o zi dupa ce este culesa la uscat, nu este recomandata iarba proaspata sau umeda, ii poti da si fan.Nu stiu exact cat consuma,eu am iepuri,stau la apartament, cheltuielile sunt aceiasi, eu de obicei cumpar mancare de 50-60 de lei si-mi ajunge maxim 2 luni,ii cumpar fan si niste suplimente de la Real dar are meniul ei,ii dau morcovei,mar si alte suplimente,mult succes!
P.S:daca nu-ti permiti,sa nu-ti cumperi,daca vrei un animal mai bine ia-ti un hamster,nu consuma cat un porcusor, vorbesc serios, nu ca sa-mi bat joc de tine happy

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Am avut porcuşor de guineea.Normal că tolerează, el nu face diferenţa dintr-un adult şi un copil, nu prea face multe dar e drăguţwinking nu pot să îţi spun preţul pentru că nu îl ştiu, al meu l-a facut cadou mama acum 11 ani dar a murit din cauza unei boli acum 6 ani aprox sad. De 1 an şi jumătate am o pisică big grin dar marog intrăm prea în detalii, oricum nu costă mult dar îţi sugerez să ei toate actele de la el + să i-ei unu direct vaccinat, că un vaccin costă multwinking

| zăGhost a răspuns:

Pe mine mă costa cam 50 ron pe lună, dar depinde şi de ce fel de mâncare şi ce tip de tălaş/ rumeguş îi iei.
Deşi nu am copii mici în familie cred că s-ar înţelege cu ei pentru. că sunt animale foarte blânde.
P.S.: Ai grijă de unde-l cumperi, să nu fie bolnav de pui.

| stefyyy a răspuns:

Nu da trebuie sa i dai multa mancare verde! ca la un porc normal! si trebuie sa i schimbi rumegusul din doua in doua zile!

| SmoKey_5098 a răspuns:

Daca il cumperi de pui si il mangaii, daca ai copii in casa sa ii lasi sa il mangaie ca sa se acomodeze, si intretinerea lui...depinde de cat dispui... P.S sunt mancaciosi, acum eu am al treilea Porcusor ^ ^