| MihaelaMykydutza a întrebat:

Astazi mi-a murit cainele meu bichon a fost otravit. Plang intruna dupa ea ca este fata, eu mereu o faceam javra si potaie ii mai dadeam cate o palma la fund cand nu era cuminte dar.o iubeam.acum ma simt vinovata de parca eu am omorat-o dar nu stiu de ce nu pot trece peste

Răspuns Câştigător
| LiviuuuXD a răspuns:

Unii oameni nu se pot numi oameni,nu au suflet. Stiu cum e. Nu incerca sa o uiti. Ai iubit-o mult,gandeste-te ca ea este acolo pe undeva, sus,te priveste si vrea sa fii tare,nu o dezamagi. Viata merge inainte,gandeste-te ca ea este in rai si se simte bine acolo unde este,se simte bine alaturi de ceilalti catelusi,si nici ea nu te-a uitat. Ea te iubeste,este in ceruri si acum te priveste. Te inteleg ca nu ai putut sa iti iei ramas bun de la ea, si eu am trecut prin aceeasi situatie,cainele meu a murit,probabil calcat de o masina,si eu imi imaginez ca ma priveste din ceruri si vrea sa fiu puternic,eu incerc sa nu il dezamagesc,acest gand ma face mai fericit. Inima unui om este mare,in inima ta mai poate avea loc un catelus nou. Daca cumperi unul nou cumparal tot bichon si pune-i acelasi nume, iubeste-o cum in momentul asta ti-ai dori sa fie catelusa ta langa tine. Din pacate eu nu am putut sa imi uit cainele, are un loc special in inima mea, si inca sper la sansa de al putea revedea, sa imi iau macar ramas bun de la el sau sa il intreb de ce a plecat. Eu abia mai tin in mine lacrimile ca nu pot sa il dezamagesc, pentru mine daca ar fi sa imi pot dori doua lucruri pe lumea asta acelea ar fi sa aiba parintii mei sanatate si cainele meu sa se intoarca acasa. O sa treci cu greu peste asta, cainele meu a plecat acum 3 ani, nu as vrea sa treaca si altcineva prin asta. Este foarte greu. Incearca sa te abtii si sa nu o dezamagesti, sper ca macar am putut ajuta pe cineva sa treaca peste. Eu am avut multe vise cu cainele meu: Ma intorceam in vizita de la bunica, era vara, ora 5 sau 6. O iau pe o scurtatura unde de obicei se aduna mai multi caini cateodata,la incrucisare (drumul vine ca o cruce) o iau prin fata,si vad acolo un om care statea in picioare si privea cainii,cainii se jucau acolo,printre caini era si cainele meu Rexi,care statea si el acolo. Eu cu lacrimi de bucurie in ochi strig "Rexi" el isi intoarce privirea catre mine. Fug catre el si il iau in brate. Merg cu el acasa in spatele casei, ma asez jos pe iarba alaturi de el. Dintrodata putea vorbi!
-Rexi ce ai facut cat timp ai fost plecat? spun eu
-M-am jucat cu ceilalti caini foarte multe jocuri.
-Ma bucur, presupun ca ai vrea sa te intorci inapoi, nu?
-Umpic, mi-am facut multi prieteni acolo.Si asa eu nu merit un stapan atat de bun ca tine, nu poti sa fii stapanul meu, eu sunt mai mult un caine vagabond.
-Dar Rexi, stii cat am suferit eu cand ai plecat, ai uitat de noi si nu te-ai mai intors?
Ma scol..Stiu ca nu a fost prea lung, dar pentru mine a fost a 2 a speranta ca Rexi se va intoarce... Oricum nu conteaza visul meu pana la urma,si asa Rexi al meu m-a si uitat de cand. Sunt sanse sa fie mort,dar e imposibil,am cautat peste tot,nu l-am gasit mort. Daca era asa l-as fi gasit intr-o vale. Si eu ma simt foarte vinovat ca a plecat,am adus inainte sa plece un catel nou,parca imi facea niste semne ca va pleca,dar eu de unde sa stiu ca asa urma sa fie... Oricum,sper sa treci repede peste asta, momentul cand pierzi pe cineva drag simti ca si tu te-ai pierdut, parca nu mai exista cuvantul veselie pentru tine.
Eu ti-am spus prin ce am trecut, am plans dupa el mult, si de obicei eu nu plang.

| MihaelaMykydutza explică (pentru LiviuuuXD):

Mai emotionat foarte mult cu povestea ta, am sa incerc sa fiu puternica pentru catelusa mea.Dar in legatura cu un caine nou mam nu vrea sa mai cumparam unul nu vrea sa treaca prin ce a trecut catelusa.....nu o pot convinge dar eu mai am un catel dar este destul de batran nu ma pot juca cu el ca ma musca. Povestea ta cu cainele tau rexi este destul de dureroasa nu este usor sa te desparti de un caine......pe care il stiai jucaus si sanatos.Dar ma bucur ca ti-am dat funda chiar o meriti.

| LiviuuuXD a răspuns (pentru MihaelaMykydutza):

Iti multumesc mult pentru funda, si ma bucur ca macar cineva mia ascultat povestea.

| MihaelaMykydutza explică (pentru LiviuuuXD):

Cu placere chiar a fost de nota 10 si am inteles ca ea este alaturi de mine chiar daca nu este aici cu mine ea ma vede si ma iubeste chiar daca, o jigneam cateaodata ea stie ca o iubesc eu i-am fost cel mai mult alaturi cand era bolnava si nu o sa o uit pentru nimic in lume :* familia mea este trista ca a murit era sanatoasa si jucausa si in 3 zile sa moara asa

| LiviuuuXD a răspuns (pentru MihaelaMykydutza):

Condoleante,sa ramai la ideea ta cea cu "ea este alaturi de mine chiar daca nu este aici cu mine ea ma vede si ma iubeste chiar daca, o jigneam cateodata". Sa nu o uiti si sa nu o dezamagesti.

18 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Ai iubit-o, si exact ca in cazul in care pierzi o persoana draga, iti faci reprosuri.Este normal, inseamna ca ai suflet. Dar nu iti fa griji, timpul te va face sa treci peste.Nu este vina ta ca a fost otravita.Incearca sa gasesti o ocupatie care sa te absoarba, sa iti indrepti atentia inspre altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un an nou fericit.si un caine nou.asta e.printre altele se mai si moare. uite asa o sa ne ducem, unul cate unul.

| ioanax2004 a răspuns:

Stiu cum e.La mine a fost si mai greu:a murit bunica.Am un singur sfat nu o uita.

| Melenguesa a răspuns:

Incearca sa faci alte activitati, sa uiti de ea. Realitatea este trista. sad. Trebuie sa nu te mai gandesti la asta.

| MihaelaMykydutza explică:

Ma uitat s apun?

| MihaelaMykydutza explică:

Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre de incurajare o sa incerc sa trec peste chiar daca ii simt lipsa stiu ca este undeva si ma iubeste...

| CherryBlossom26 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine. Trebuie sa-ntelegi ca viata merge mai departe si ca nu e vina ta ca ea a fost otravita. Faptul ca plangi arata ca ai suflet. Acum o sa uiti cu timpul. Trebuie sa faci orice numai sa nu te mai gandesti la ea. Cel mai bun lucru ar fi sa stai cu prieteni tai. De asemenea ar trebui sa iti faci un jurnal. Astfel ii vei impartasi toate suferintele tale. Mult noroc si condoleante pentru catelusa ta.

| AlleAlexandraAlexutza21 a răspuns:

Pai o sa iti fie greu sa nu o mai vezi in fiecare zi stiu cum eu si eu am trecut prin asta, o sa iti fie foarte greu fara ea deoarece ea te face sa razi si statea cu tine, cand o sa iti aduci aminte dea ea cand facea vreo poazna o sa razi... eu iti zic sa te linistesti...

| Maria_Olivia_1994 a răspuns:

Si mie mi-a murit un caine dar cel mai bun remediu e timpul si un nou caine.

| JustKillHim a răspuns:

Si eu am aceiasi problema ca si tine. si cainele meu esa tot bichon, si ea a fost otravita si ii faceam exavt ce ii faceai si tu..iti dau un sfat nu iti cumpara alt caine desi au trecut 1 an de cand cateaua mea a murit, cand ma uit la cainele meu imi aduc aminte de ea si imi doresc sa pot da timpul inapoi... poate daca o sa iti iei un caine nou o sa simti exact tristetea pe care o simt in fiecare zi...

| MihaelaMykydutza explică (pentru JustKillHim):

Eu chiar nu pot trai fara ea stiind ca am ranito si ca nu o sa o mai vad niciodata

| cishfuiwfh a răspuns:

Pai este foarte simplu sunt cate-va metode sa nu mai suferi
1 rasul :
1:http://www.drodd.com/html4/face-funny.html uitate la asta fara sa razi
2. gasesti alt fel de hobi