| KingJulien a întrebat:

Azi cand ma plimbam cu bicicleta era sa calc o vrabiuta (pui-dar are ceva la o aripa)si l-am luat acasa si am facut un fel de compost pentru pasari (apa cu faina-tarate din aia )dar nu mananca si am incercat sai deschid gura eu dar nu pot si am o casuta speciala pentru pasari si am pus acolo, ce pot sa fac sa manance si ce sa fac cu aripa aia?:S

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

In marea majoritate nu manaca ca sunt stesate, iar dupa cateva zile mor, nu de foame ci de stres ( pasarile, mai ales cele tinute in captivitate se steseaza foarte usor), exista si exceptii. dar de obicei o sa refuze mancarea, nu prea as avea ce sfat sa-ti dau, veterinarul nu prea are ce sa ii faca, iar cuibul (s-o pui la loc) banuiesc ca nu stii unde e.

| OddKidd a răspuns:

Eu cand eram mai micuta gaseam multe pasarele ranite si le luam la mine acasa.Una odata din zbor,nu a vazut unde se indreapta si bufff in geamul de la tractorlaughing...A cazut, ametita, dar dupa ceva timp si'a revenit.In fine.Eu le dadeam sa manance seminte de grau sau orice altceva.Le deschideam gura si le puneam cate una in gura apoi ele le inghiteau.Nu le dadeam multe.

| andrey98 a răspuns:

Pai cu mancatul mai dai compost sau incearca niste seminte dar dupa ce i le dai nu sta langa ea chiar daca e animal poate nu se simte bine sa fie observata si despre aripa duo la veterinar sau ai tu grija de ea succes!

| piti_6781 a răspuns:

Cel mai bine ar fi fost sa o lasi acolo ca mama ei ar fi luat-o si ar fi ingrijito daca era pui.Si ar fi bine sa o duci la veterinar cu aripa nu cumva sa moara ca sunt foarte sensibile vrabiile 1.