| DuddyDuddy a întrebat:

Astazi am gasit o vrabiuta pe jos si am luat-o acasa dar ma ingrijoreaza faptul ca nu deschide gurita sa pape, nu se misca (unde o pui acolo sta) si nu arata prea bine! Cum sa ii dau sa manance si ce
sa ii dau sa manamce? plz help love struck fundita love struck

Răspuns Câştigător
| LoVeRoCkY a răspuns:

Eu as zice s-o duci (daca tii la ea) la un veterinar...El sigur o sa stie si probabil asa o s-o ajuti si pe ea. Stiu cum te simti nu stiu ce sa faci sau sa procedezi... exact aceeasi problema am avut-o si eu. Eu am gasit un porumbel care era la fel ca vrabiuta ta.L-am dus la veterinar si s-a rezolvat totul. Acum suntem cei mai buni prieteni!
PS. Daca vrei s-o ajuti eu zic sa te grabesti...cine stie ce are mititica. Sper ca te-am putut ajuta! Succes!love struckhappy:*

3 răspunsuri:
| MeGustaaaaa a răspuns:

Daca era ranita cand ai gasit-o cu siguranta ziua urmatoare va deceda, asa ca e nefericita.Dai niste firimituri de paine, apa, ceva graunte si daca e ranita la aripi de exemplu pune 2 bete de inghetata si bandajeaja cu o carpa uda cu spirt... Sper sa isi revina!

| Ella32 a răspuns:

Vrabiutele sunt pasari care deschid ciocul dupa mancare, apuca mancare si o inghit singure. Ai putina rabdare cu ea sa inteleaga unde se afla si sa iasa din starea de soc, cand ii va fi foame va incepe sa deschida gura.Trebuie hranita cu un amestec din mancare uscata de pisici pe baza de pui (se inmoaie in apa si se stoarce), un ou fiert, putin malai, mar ras si tocat marunt, se amesteca totul si cu un betisor sau o coada subtire de lingurita iei din acest amestec si ii atingi usor ciocul, puiul va deschide ciocul si isi va lua mancarea. Acest amestec ii va asigura tot necesarul de vitamine si calciu, vrabiile sunt pasari omnivore si de aceea au nevoie de mancare pe baza de carne. Sa nu ii dai apa pentru ca apa si-o va lua din mancare, trebuie sa ii mai dai bucatele mici de struguri, cirese, pere pentru a se hidrata si mai mult ca fructele contin zahar care ii va da energie. Exista un site foarte util si informativ pentru. ingrijirea unui pui de vrabie http://www.starlingtalk.com/babycare.htm

Iti mai pun si doua clipuri de pe youtube sa ai idee cum sa il hranesti
http://www.youtube.com/watch?v=yaS0YP_Nr44
http://www.youtube.com/watch?v=JedLK3cXwBc

Eu am cresut 3 pui de vrabiute pana acum si toti au fost OK.

| sttriker a răspuns:

Stiu prin ce treci...De cand eram copil obisnuiam sa ajut pasarile si restul "lighioanelor".Iti dau cateva sfaturi daca vrei.Cred ca daca nu are rani vizibile...sau nu a suferit vreun impact, E doar foarte foarte speriata.In ce o tii? Are nevoie de lumina si de o parte mai intunecata(cu umbra) in perioada asta.Dai sa manance viermisori vii daca ai de unde sa ii procuri sa alte insecte(muste; tantari).Apa sa nu ii lipseasca iar spatiul sa nu fie prea strans. Daca e doar prea obosita, sau prea speriata are 90% sanse sa isi revina.Animalele simt dragostea.
Bafta!