| anonim_4396 a întrebat:

Azi mi-am luat un perus dragut (e pui) de la un crescator de papagali. E cuminte...adica prea cuminte,nu ciripa mai deloc, numai de 2 ori pe balcon pana acum dar in rest nimic.Si tot face gainat zeama si ii mai ramane atarnand de fund. E normal sau e bolnav? In rest,el n-are nicio treaba daca-l mangai cu degetul,e foarte cuminte si se uita mult in gol, e cu capaul in nori lol.

3 răspunsuri:
| Senorita2000 a răspuns:

Mai mult ca sigur nu se simte bine! Ce îi dai să mănânce? Eu îți propun să consulți un medic veterinar, deoarece el îți poate spune și ce ar trebui să'i dai papagalului.Și chestia cu "e prea cuminte" poate să însemne și că încă e speriat sau încă nu s-a acomodat cu noua lui "casă".
P.S:Si mie îmi plac papagalii
Să ai multă grija de el! happy

| viotedy a răspuns:

Daca are diaree cum sa fie normal? de aia nici nu tipa ca e bolnav.perusii cu cat tipa mai tare cu atat sunt mai sanatosi.du-te la farm.veterinara si ia-i ceva pentru diaree.

| thewomaninwhite a răspuns:

Incearca sa-i pui muzica, poate rezolvi ceva cam ce varsta are sau inca mai are puf si este micut de tot ca poate din cauza asta este asa eu am 2 perusi dar sunt foarte salbatici daca pot sa zic asa daca pun mana pe ei ma ciugule toata ziua fac galagie