| Ѕαяωאאα a întrebat:

Broastele testoase raspandesc boli? Vreau o broasca testoasa si nu o pot convinge pe mama, nu vrea sa ma imbolnavesc. Sunt chiar atat de periculoase? sad

Răspuns Câştigător
| hashe86 a răspuns:

Sunt! Testoasele (mai ales cele mici, puii) transmit Salmonella! majoritatea tineretului de testoase au aceasta bacterie in sistemul digestiv si il pot transmite la un moment dat, in functie de numarul de bacterii pe care le poseda si de imunitatea celui care intra in contact cu ele. De aceea de fiecare data cand pui amna pe testoasa e bine sa te speli. Daca faci acest lucru sansele sunt minime. Iar daca iti iei o broscuta care are peste 10 cm carapacea in lungime, de asemenea riscul e scazut. Nu sunt atat de periculoase, dar un risc totusi exista!

7 răspunsuri:
| Alexandra. a răspuns:

Nu, nu sunt periculoase.Multa lume detine acest tip de animale, si pe niciunul nu l-am auzit plangandu-se ca s-a imbolnavit din cauza broastei.Deci...poti sa iti iei linistita.winking Ar trebui sa cauti tu cu mama ta pe net ce scrie despre broaste testoase si sa se convinga ca nu sunt periculoase.Succes! :*

Abh
| Abh a răspuns:

Se spune ca au salmonella, eu am 2 broscute de 3 ani si jumatate si nu m-am imbolnavit niciodata de la ele. Este adevarat insa ca, de fiecare data cand umblu cu ele ma spal pe maini cua apa si sapun, nu se stie niciodata!

| Dyller a răspuns:

Eu am 2 si am mai avut.
Am un prieten cu vreo 40 si n-are probleme

| @*iubitza*@ a răspuns:

Eu am o broscuta testoasa si am mai avut una inainte care din pacate a murit de o boala (rama in carapace). Pe cea care a murit o pupam si o puneam pe mine si nu am patit nimic.Eu sunt 100% sigura ca nu ai cum sa te inbolnavesti. Spune-i mamei tale ca nu e broasca raioasa cu bube.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da foarte eu o am de 3 ani dar m-am involnafit de salmanela.

| Skeletonized a răspuns:

Daca spui ca vrei o broasca testoasa sper ca acest link te poate ajuta sa aflii tot ce-ti trebuie;)) http://www.scritube.com/biologie/animale/BROASCA-TESTOASA511524321.php Bafta! :)

| cristina1999 a răspuns:

Mai sincer depinde de unde le cumperi si depinde cat de bine ai grija de ele dar eu am avut una si prietena mea o mai are si acum si are si 2 copii dar sincer nu am auzit-o niciodata vorbind de boli transmisibile la oameni desi ambii copii se joaca zilnic, cu broscuta. asa ca nu vad motivul pentru care nu te-ar lasa sunt silentioase ieftin de intretinut si foarte dragalase...succes