| Foxie2 a întrebat:

Am 2 perusi se poate intampla ceva daca mananca ziarul din colivie de pe jos?

Multumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| ema01 a răspuns:

Ar fi bine sa il iei de acolo!

| 1Q a răspuns:

Ziarul contine chimicale de la cerneala de pe el in nicun caz nu e glucozalaughing
Ial de acolo si punele niste rumegus

| DanAmarandei a răspuns:

Nu e glocoza, e CELULOZA si da, papagalii, spre deosebire de noi pot digera celuloza, dar tusul contine plumb care e foarte toxic atat pentru ei cat si pentru oameni. Daca au nevoie de celuloza, scoate-le ziarul si pune-le ceva legume, niste iarba/patrunjel si poate chiar o crenguta de ceva. Succes!

| Deeutza2012 a răspuns:

Nu se intampla perusii mei mancau scartul pe care il foloseam pentru recipientul de mancare al pestilor

| Gangsta a răspuns:

Nu, asta doar in cazul in care mananca si mei, nu numai ziar.

| Foxie2 explică (pentru Gangsta):

laughing Normal ca mananca si mei.le pun ziar ca sa fie mai usor de curatat. Mentionez ca nu mananca decat foarte putin.din ziar...(au si nisip ) in plus nu e usor sa-l ciupeasca, au un gratarel deasupra de tava.

| Gangsta a răspuns (pentru Foxie2):

Atunci nu iti fa nici un fel de griji.am perusi de 9 ani, si au mancat toate prostiile si nu au patit nimci, in special foi din caietele mele angry. Sa iti traiaca happy

| Foxie2 explică:

Multumesc pentru sfaturile tuturor.
Am o idee mai buna... am sa le pun hartie alba curata. Care nu contine tus big grin

| quartz1999 a răspuns:

Nu se intampla nimic, e gluozahappy, dar de preferat i-al de acolo.

| ali7777777 a răspuns:

Si eu am 2 perusi si cand le-am pus ziar pe jos sa fie usor de curatat au mancat din el asa ca acum nu mai pun nimic pe jos

| Maria2901 a răspuns:

Am avut si eu papagal dar nu i-am pus nimic pe jos, dar oricum e mai bine sa il iei de acolo pentru ca s-ar putea sa le faca rau ziarul cum a spus si 1Q. Sfatul meu e sa scoti ziarul, acum faci cum vrei pentru ca sunt papagalii tai!