| PiticaAlee123 a întrebat:

Am cateva intrebari legate de rasa Yorkishe Terrier(sper ca am scris bine), caci voi primi in curand un catel de aceasta rasa.
1.Nu stiu ce nume sa-i pun.M-am gandit pana acum la Cindy-care sincer imi place, dar as mai vrea si alte pareri.
1.Am o problema cu ingrijitul.Pana acum am mai avut alti caini(Chihuahua,Bichon Havanez), dar din cate am auzit e greu de intretinut. Vreau sugestii de la un cunoscator, nu doar linkuri.
3.Si as mai vrea sa stiu daca rezista singur in casa 6 ore.Vor mai fi parintii mei acasa cu el, dar foarte rar caci sunt la servici.

Fundita pentru cel mai detaliat si bun raspuns.
Multumesc anticipat! happy

9 răspunsuri:
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

1.Numele Cindy este foarte frumos
2.Trebuie sa il periezi si sa ii faci baie odată la vreo 2(neapărat când se murdărește).Sa il scoti la plimbare măcar 1 pe zi sau daca nu poti odată la 2 zile.Aceasta rasa este destul de cuminte si energică
3.In casa rezista 6 ore, este bine ca o sa mai ste parintii tai cu ea. Când vii acasa sa ii oferi multa afectiune. Poti sa il tii 6 ore singurel, dar sa nu îl tii mai mult de o zi.Ai putea sa il ti si o zi sau doua cu conditia sa vina cineva pe la caine sa ii ofere afectiune si sa ii de-a de mâncare.
Funda?

| PiticaAlee123 explică (pentru Talmacel_Alexia_1999):

Multumesc de raspuns!
Daca l-as scoate afara fara lesa/ham crezi ca ar fugi in strada?
Prin preajma blocului unde stau eu sunt foarte multi caini care sunt mai agresivi si mi-ar fi teama sa nu se sperie de unul din ei si sa fuga.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Baia odată la vreo 2 săptămâni.

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Nu cred ca ar fugi.
Pentru a fi sigur fa astfel:
Mergi prin curte sau prin casa cu el pentru a vedea daca stie sa mearga cu lesa
Iesi pe strada cu el si plimba-l doar aproape de locuinta ta si uite-te sa vezi ce reactie are cu alti caini.Incetul cu incetul o sa se obisnuiasca si nu o sa se intample nimic. Dupa poti merge pe unde vrei tu cu el.
Daca nu merge deloc cu astea ar trebui sa iesi doar in curte cu el si sa stai acolo(macar sa iasa la aer) sau sa il dresezi.(cainio se dreseaza de obicei pe la 2 sau 3 luni).
Sper ca te-am ajutat

| AnielaaEllaMaxii a răspuns:

1. Banuiesc ca e fetita big grin Cindy e dragut dar mie imi place si Toffi big grin
2. Nu e atat de diferit de bichon. Eu zic ca e aproape acelasi lucru numai ca rasa pe care ti-o iei este mai pretentioasa. Eu zic ca merita big grin
3.Da, poate sta dar cat e mic nu cred. (e mic si plange, roade prin casa etc. ) E bine daca n-ar sta zilnic 6 ore singurel big grin Apropo cand te intorci de la scoala ofera-i atentie :3 Si eu imi iau bichon. Yupii :3
Bafta cu patrupedul!

| PiticaAlee123 explică:

Cine iti ofera catelul?

| PiticaAlee123 explică (pentru PiticaAlee123):

O prietena de familie.