| Andrequeen a întrebat:

Am convinso pe mama mea să ne luăm un câine. Imi puteti spune cateva rase de câini pe care îi pot tine in casă, să nu provoace boli ( mama e asistenta si e foarte atentă la chestii de genu) să nu îi cada parul pentru ca ↖.Şi să fie jucăuş (dar să nu te ducă la disperare)?
Mersi!

4 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Toti cainii pot provoca boli daca nu ai grija de ei si toti lasa par deoarece naparlesc dar sunt si caini care naparlesc mai putin http://www.animale.ro/articole/topul-cainilor-care-nu-naparlesc

| Rocsid a răspuns:

Caini nu se iau in functie de cat par lasa sau de cate boli provoaca!
Caini se iau in functie de tipul tau de personalitate si stilul de viata pe care il ai.
Daca ii faci toate vaccinurile si deparazitarile nu o sa luati nici o boala!
Si daca are parul mare o sa il periati in fiecare zi.Mama ta ar trebui sa stie ca parul de caine nu e nociv pentru sanatatea omului(nu o sa "se lipeasca" de plamani cum crede toate lumea...plus ca pana ajunge in plaman are multe obstacole de trecut acel fir de par).
Poti sa adopti un catel de la adapost pe care daca il ingrijesti corespunzator nu o sa ai probleme.Tot acolo poti opta pentru un catel cu parul scurt.Ca sa nu ii cada asa mult parul in perioada de naparlire poti sa ii dai ulei de somnon(se gaseste in cabinete si e in jur de 80 de le un tub mare) ii face blana lucioasa si nici nu cade sau daca e cu blana mare il poti tunde la salon.
Daca neaparat iti doresti un caine de rasa( care implica costuri mult mai mari si sunt muult mai sensibili ca metisi din adaposturi) poti sa te documentezi pe internet despre fiecare rasa in parte dupa cum am precizat mai sus in functie de stilul si personalitatea ta.

| Bia098 a răspuns:

Bichon

| Spatacean_Daniela_Elena_1995 a răspuns:

Bichon(nu stiu preamulte despre ei...), Yorkshire Terrier(e foarte dragalas, usor de intretinut(trebuie dus la frizer pentru. a nu-i intra blanita in ochi),foarte jucaus si e destul de ascultator, nu lasa blana si e anti-alergenic), Shih-Tzu(e foarte micut,dragalas, cuminte, nu lasa par, energic, ascultator, la fel ca si Yorkshire-ul trebuie dus la frizer). Toti 3 sunt potriviti pentru apartament, nu cresc prea mult, sunt potriviti si pentru curte si nu-s prea scumpi. Sper ca te-am ajutat si ca imi vei lua raspunsul in considerare. Daca vrei poti sa cauti si fotografii cu acesti caini.