| Roxii33 a întrebat:

Am și eu o broască țestoasă de uscat de câteva zile. Este mică, după ce îmi dau seama dacă este femelă sau mascul?

Fundă.

Răspuns Câştigător
| kameleonic a răspuns:

-In mod normal, femela este de talie mai mare, comparativ cu masculul, chiar daca la unele broaste testoase, acest aspect este mai putin sesizabil.
-Coada masculului este in general mai lunga si mai groasa la baza, comparativ cu cea a femelei.
-La mascul, plastronul este in general mai concav, ceea ce face (la testoasele de uscat) ca distanta fata de sol sa fie mai mare spre deosebire de femele, la care plastronul este mai drept sau usor convex si spatiu fata de sol mai redus.
-Masculul are ultimele patru gheare, de la membrele anterioare (labutele din fata), inegale si mult mai lungi comparativ cu cele ale femelei.
mai multe informatii gasesti pe site-ul:
http://www.testoase.com/topic2.html

| Roxy5199 a răspuns (pentru kameleonic):

Nu numai de asta au plastronul asa si pentru. ca daca l-ar avea drept, in timp ce se imperechiaza ar cadea asa ca e mai scobit pentru a nu cadea de pe femelawinking

4 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Din cate vad ai dat funda, insa raspunsul in cauza se refera la broastele testoase de apa si nu de uscat.

Acum, ca faci tu confuzia intre broaste sau ca ai ales util un raspuns irelevant, este numai decizia ta.

Pa, pa.

| Oana_Stephy_1997 a răspuns:

Si eu am o broasca testoasa si foare greu iti dai seama si veterinarii greu isi dau seama este complicat ca sa aflii daca vrei du-te la un veterinar