| robert123 a întrebat:

Buna am o intrebare am o nimfa cumparata azi si ma gandeam pot sa o pun in cusca cu un perus? se vor intelege?

Răspuns Câştigător
| XteoX a răspuns:

Salut. Poate ca aceste nu este raspunsul asteptat de tine dar sunt doar niste lucruri pe care un incepator ar trebui sa le stie. in primul rand nu poti baga o nimfa intr-o colivie de perus, colivia nimfei trebuie sa fie cat mai spatioasa sau daca nu macar sa fie scoasa nimfa prin camera sa zboare, dar asta numai dupa un dresaj adecvat, dupa ce esti sigur ca nu e in pericol, esti sigur ca o mai poti prinde si daca sunt toate geamurile si usile inchise pentru a nu zbura. Dar sa revenim la cusca, un papagal cu o cusca prea mica devine agitat si stresat, ca si cand tu ca om ar trebui sa stai inchis in camera ta fara internet si televizor. In legatura cu perusul si nimfa, nu cred ca e idee prea stalucita dar daca vrei ai putea sa incerci, poate se vor intelege chiar bine, dar cand ii impreunezi fi cu ochii pe ei sa nu se bata, mai ales daca sunt de acelasi sex. revin din nou la cusca care trebuie sa fie spatioasa pentru ca pasarea sa poata szura prin ea, de preferat o voliera, stiu ca aceasta costa cam mult dar daca ti-ai luat aceasta responsabilitate in legatura cu un papagal trebuie sa o duci pana la capat. i eu am papagali si stiu cum e, am avut o nimfa cu un perus, in aceiasi colivie, se mai certau ei, dar erau 2 castronele cu apa si 2 cu mancare ca sa bea fiecare din unul. Deci nu se bateau doar se mai certau pentru lucruri banale.Incearca dar ai grija sa nu se bata, daca se bat ar trebui separati la loc. Iar daca vrei sa introduci mai multi perusi cu o nimfa, ei sunt micuti si sa zic asa ''al dracului'' si bat nimfa sau acelasi lucru e si cu 2 nimfe si un perus indiferent de sex.Bun, sper ca te-am ajutat cat de cat, mai asteapta si celelalte raspunsuri. acest raspuns nu a fost dat pentru funda, eu nu sunt pe acest site pentru funde ci doar pentru a ajuta si a primi ajutor. Deci bafta! P.S: scuze pentru greselile de ortografie daca sunt, dar nu am mai recitit mesajul

4 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Depinde de marimea custii,daca este spatioasa,poti baga linistit nimfa,ele nu sunt pasari teritoriale ca si agapornisul sau alte specii,se v-or intelege foarte bine indiferent de sexul lor,mult succes!
p.s:unele lucruri care le zice xteox sunt aberatii,sa nu asculti de ele,cum ar fi sa cumperi o voliera,eu am o colivie asemanaoare cu cea din imagine,nu identica dar are aceiasi marimi, tin in ea doi perusi foarte dragalasi cred ca cei doi inaripati ai tai se vor intelege, daca ai dat pe colivieintre 20-60lei inseamna ca nu este incapatoare pentru amandoi, trebuie sa cumperi una mai mare. Sper ca te fi putut ajuta indestul:):
http://www.google.ro/......tp?/imgres

| XteoX a răspuns:

@ioana100 : sincer eu nu doresc sa ma cert cu tine, deci nu am chef de cearta. asa ca mai prins calma si nu ma pun la harta.laughing)Glumeam.Deci imi cer scuze ca team deranjat dar eu nu am zis ca trebuie neaparat, eu doar am sugerat. Bineinteles ca asa e mai bine pentru papagal, in voliera dar eu doar am dat o idee. Nu ma intelege gresit.Scuze daca team deranjat cu ceva dar nu cred ca ar trebui sa zici ca aberez. daca nu as fi stiut nu as fi raspuns.Nici eu nu am voliera am o cusca mai mare dar am sugerat doar. Am vrut sa felicit de achizitie dar sa ii spun si cateva lucruri. Fa cum vrei nu le lua in seama pe ale mele deoarece ioana spune ca ea cunoaste mai bine deci spune ca mi-am pierdut timpul pentru niste asa numite ''aberati''(citez). daca nu as fi stiut, mai pe romaneste daca eram ''bata''si o proasta care sa doreasca numa funda si sa zica virgula ca papagalii mananca oameni si carne atunci te lasam sa ma judeci fara probleme dar asa ma deranjeaza. Asta este, iertati deranjul.

| Lilia_1576 a răspuns:

NU, nu poti tine in aceeasi colivie o nimfa si un perus.Nimfele sunt mai agresive, ii musca de picioruse pe perusi.

| Elenuca3567 a răspuns:

Am o perusica de 7 ani, acus doi ani i-am luat baietel dar nu prea s-au inteles...baietelul s-a imbolnavit si anul trecut a murit.
Perusica traieste desi e batranica...nu cred ca ar mai rezista cu inca un companion dupa ce a stat atata vreme singura. Tu, daca ai destul timp te poti ocupa de nimfa in asa fel in cat sa nu fie nevoie sa-i iei partener de joaca. Invat-o sa stea in preajma ta, lasa-o afara din colivie se zboare prin camera.