| perusA a întrebat:

Am primit ieri doi perusi: fetita si baietel, si e pentru prima oara cand am papagali deci nu stiu absolut nimic despre ei, insa pe langa documentarea mea despre aceste mici fiinte, vreau sa intreb de ce baietelului ii tremura codita adeseori, iar cand au ajuns in casa pentru prima data, baietelul isi tot inchidea si deschidea ciocul. sa ii fie teama? niste raspunsuri va rog.

5 răspunsuri:
| Patry a răspuns:

Pai daca nu cunoaste pe nimeni normal ca ii este teama. Mai vorbeste cu ei, dale de mancare rasfatai (doar putin). Uite cateva site-uri daca doresti sa mai sti ceva despre perusi.

http://www.animalutze.com/articole/ingrijire-pui-perus.php

http://www.eva.ro/......-7248.html

http://www.info-ghid.com/......lor-s.html

Sper ca te-am ajutat! Paaa!

| Nicole a răspuns:

Buna.
E mereu asa deoare inca le este frica, vorbeste mult cu ei si se vor deprinde.
Eu am o pereche si baietelul traeste la mine deja de 2 ani si adeseaori deschide ciocul, probabil casca. big grin happy
Pa, pa.

| Incarcare a răspuns:

Nu e normal dupa mine... ai mei nu au facut asa niciodata nici cand i-am cumparat prima oara... din cauza coditeti sa-r puea sa ii fie frig! Mai bine il pui intr-un loc cald sau intr-un loc unde bate soarele. Dar de chestia cu ciocul. S-ar putea sa ii fie foame sau sa fie bolnav!

| diva121 a răspuns:

Pai eu stiu un site bun : www.papagalul.ro

| perusA explică:

Eu am impresia ca tremuratul coditei si miscarea ciocului de ieri este un mod de a-si arata frica. sa fie oare asa, si sa fie stresat si temator ca a fost schimbat din locul lui obisnuit [ magazinul zoo ], ca a intalnit oameni noi?